Pe mine nu mă preocupă persoana în sine.
Pe mine mă preocupă principiul.
Ptr că transporturile ..nu sunt numai "drumuri". Sunt de acord că , ptr încă trei-patru ani , aici va fi hei-rupul. La drumuri.
Dar transporturile mai înseamnă ...feroviar(pe partea de terestru) , aerian și naval.
Navalul e uitat cu desăvârșire. Nici nu mai îmi amintesc când vedeam faimoasele "șalupe" pe schiuri (concepute și fabricate în RO) ...trecând în viteză pe Dunăre , la Galați. Sau când aveam curse regulate de pasageri , spre sate din zona Deltei. În ziua de azi ...mai avem o "tărtăreață" cumpărată de consiliul județean ..care face curse de agrement. Strategie ??? Zero barat.
Aerianul ...merge din inerție. Noroc că e un domeniu cu "amprentă" privată mare. Că dacă era după companiile statului ..eram varză(scuzați expresia).
Feroviarul ...notă aparte între transporturile terestre??? Tocmai am pus un link pe skycraper. Inaugurata linie Elizabeth ..în M Britanie , în zona Londra(o zonă deja dezvoltată dpdv feroviar ..mai ales commute) ,a produs un efect așteptat(de mine , cel puțin). Imaginați-vă zona București(unica în Ro. Poate 2-3 s-ar mai preta , dar nu după criterii "baronistice". Politruceală cu influență la centru ...ptr "prioritizare") ...care nu are ..un trafic "comutte" propriu zis. El , așa cum era , în perioada comunistă , a fost desființat(dovada e Basarab , care e inexistent , și restul stațiilor în paragină. Băneasa , Progresul , etc). Ce influență ar avea.
Eu am mai spus , prioritatea zero ptr pasageri , ar trebui să fie radiala 0 pe sub București. Te costă 3 miliarde??? Ok . În alea ai deja câteva stații incluse , un gât de sticlă major(cel mai mare . Mai mare decât anumite traversări) rezolvat , certitudinea unui impact major(cea mai populată zonă a țării ..cu cea mai puternică mobilitate) , certitudinea unui ROI bun. Probabil cel mai bun din toate opțiunile existente.
Trenul „Made in China” va începe în curând curse pe Valea Prahovei