Forum Construim România
    • Categorii
    • Recente
    • Taguri
    • Populare
    • Utilizatori
    • Grupuri
    • Înregistrare
    • Autentificare

    A7 Ploiești - Bacău - Suceava

    Scheduled Pinned Închis Moved AUTOSTRĂZI
    4.0k Mesaje 122 Posters 1.3m Vizualizări 14 Watching
    Se încarcă mai multe mesaje
    • Vechi la Noi
    • Noi la Vechi
    • Most Votes
    Răspunde
    • Răspunde ca subiect
    Login pentru a răspunde
    Acest subiect a fost șters. Doar utilizatorii cu privilegii pentru moderarea subiectelor îl poate vedea.
    • I Deconectat
      Iulian @Emeric
      ultima editare de

      @Emeric cred că se dezmembrează parțial organizarea de pe A0 că nu mai au mare lucru

      1 Reply Last reply Răspunde Citează 3
      • Duta CD Deconectat
        Duta C @Emeric
        ultima editare de

        @Emeric Meserie! Îi dă tare UMB.Cred și sper că va fi spectaculos avansul în perioada următoare......

        1 Reply Last reply Răspunde Citează 1
        • I Deconectat
          Iulian
          ultima editare de

          Sa vedem la 15 Mai, daca in 3 săptămâni cu vacanta de Paste am văzut un progres acceptabil, acum că au doua săptămâni continui speram sa din uimiți, mai ales la cele două mari pasaje.

          1 Reply Last reply Răspunde Citează 3
          • S Deconectat
            snake69fast
            ultima editare de

            Se lucrează de zor la nodul Bacău sud. Sunt deja sus parte din grinzile metalice 🙂

            1 Reply Last reply Răspunde Citează 9
            • S Deconectat
              snake69fast
              ultima editare de

              La Bacău nord se ridică grinzi de beton iar la Filipești peisajul este de nerecunoscut 🥳

              1 Reply Last reply Răspunde Citează 10
              • S Deconectat
                snake69fast
                ultima editare de

                Și o foreză în sfârșit la Săbăoani. Cam atât de pe DN2...

                1 Reply Last reply Răspunde Citează 5
                • S Deconectat
                  snake69fast
                  ultima editare de snake69fast

                  Exproprieri suplimentare pe A7: peste 19 hectare de teren, necesare pentru relocarea utilităților între Bacău și Pașcani

                  https://apix.ro/exproprieri-suplimentare-pe-a7-peste-19-hectare-de-teren-necesare-pentru-relocarea-utilitatilor-intre-bacau-si-pascani/

                  1 Reply Last reply Răspunde Citează 2
                  • ncbN Deconectat
                    ncb
                    ultima editare de

                    AUTOSTRADA A7 Lucrări Bacău - Roman 06.05.2026
                    A 1 Reply Last reply Răspunde Citează 7
                    • A Deconectat
                      Azzl
                      ultima editare de Azzl

                      Continuă să curgă contestațiile pe drumul expres Suceava – Siret: au fost depuse 11 sesizări
                      https://apix.ro/continua-sa-curga-contestatiile-pe-drumul-suceava-siret-au-fost-depuse-11-sesizari/
                      Ultimele trei contestații au fost depuse în cazul lotului Bălcăuți – Siret. Asocierile conduse de MIS Grup, Concelex și, respectiv, Frasinul solicită anularea rezultatului procedurii și reevaluarea ofertelor. Sesizările depuse de acestea au lucruri în comun, în special în ceea ce înseamnă acuzațiile de sercretizare a dosarului achiziției de către Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR).

                      1 Reply Last reply Răspunde Citează 4
                      • M Deconectat
                        mihai
                        ultima editare de

                        Lucrările de pe lotul 2 al Autostrazii A7 Focsani Bacau aproape finalizate!
                        A 1 Reply Last reply Răspunde Citează 3
                        • A Deconectat
                          akacrys @mihai
                          ultima editare de

                          6869f41e-7123-4fcd-b6cb-2f63f3f82ae7-image.jpeg

                          Seful DRDP Iasi spune ca se deschide traficul in cateva saptamani. Inseamna ca au renuntat la ideea de a deschide la pachet cu tronsonul Racaciuni - Bacau?

                          A M 2 Replies Last reply Răspunde Citează 3
                          • A Deconectat
                            Adrianb1 @akacrys
                            ultima editare de

                            @akacrys Cine mai stie ce o sa se intample? Fiecare declara cate ceva, fiecare intelege ce vrea sau ce poate.

                            1 Reply Last reply Răspunde Citează 3
                            • M Deconectat
                              mihai @akacrys
                              ultima editare de

                              @akacrys foarte probabil, mai ales la cum se vede in teren. Adjud - Racaciuni e "gata", in vreme ce Racaciuni - Bacau mai are nevoie de cel putin 3 luni de lucru, daca nu 4-5.

                              Chiar daca amanarea deschiderii Adjud - Racaciuni ar avea logica din cauza calitatii sub-standard pentru un trafic de autostrada a DJ251E, a trecerii peste M500 si a intersectiei DJ252E / DN2, marea problema este deranjul public care s-ar crea daca iar am avea un troson de autostrada finalizat si neutilizat.

                              Probabil insa ca va fi o solutie de compromis: A7 Adjud - Racaciuni deschis initial doar pentru autoturisme, pana cand se va finaliza si A7 Racaciuni - Bacau.

                              O 1 Reply Last reply Răspunde Citează 5
                              • A Deconectat
                                anddy__ @ncb
                                ultima editare de anddy__

                                @ncb said:

                                AUTOSTRADA A7 Lucrări Bacău - Roman 06.05.2026

                                Wow. Impresionant la Filipesti.

                                As putea deveni optimist cu deschiderea in termenul PNRR pana la nodul de la Roman est spre Piatra. Dar... nu prea.

                                1 Reply Last reply Răspunde Citează 3
                                • O Deconectat
                                  oneLess @mihai
                                  ultima editare de oneLess

                                  @mihai
                                  E problema Poliției Ruriere ce deschide și dacă, nu e în grija UMB treaba asta !
                                  UMB să-și mute resursele de acolo mai la nord, să semneze PV, să-și recupereze parte din GBE și să mergă mai departe, adică mai sus !

                                  M 1 Reply Last reply Răspunde Citează 1
                                  • M Deconectat
                                    mihai @oneLess
                                    ultima editare de mihai

                                    @oneLess nu era vorba defel despre UMB. Ei oricum isi muta resursele pe alte loturi cand termina lucrarile. Nu au nevoie de receptie pentru asta.

                                    Era vorba doar despre ce vor face CNAIR si MT cu lotul respectiv.

                                    1 Reply Last reply Răspunde Citează 2
                                    • ncbN Deconectat
                                      ncb
                                      ultima editare de

                                      AUTOSTRADA A7 Adjud - Bacău | Lucrări pasaj Cleja 08.05.2026
                                      M 1 Reply Last reply Răspunde Citează 2
                                      • M Deconectat
                                        mihai @ncb
                                        ultima editare de mihai

                                        ^^ Inclin sa cred ca pasajul de la Cleja va fi gata la final de iunie.

                                        A 1 Reply Last reply Răspunde Citează 2
                                        • A Deconectat
                                          Azzl @mihai
                                          ultima editare de

                                          @mihai sau macar armata mare parte din placa si astfel fierarii sa faca un efort la pod peste Moldova.

                                          1 Reply Last reply Răspunde Citează 2
                                          • M Deconectat
                                            mike_us
                                            ultima editare de mike_us

                                            Tabelul cu structuri la 1 mai, împreună cu @skyscraper-ro

                                            2026_05_01_Proges PM.png

                                            • 9 × 7,2 m — toate gata; sunt mici, dar consumatoare de timp: armat, betonat fiecare față.
                                            • 3 × 39/24 m — toate cu grinzi.
                                            • 4 × 88 m — traversări peste autostradă: 2 cu grinzi, 2 se pregătesc de grinzi.
                                            • 4 × 100–200 m — 3 cu grinzi, 1 mai are o banchetă de la pilon.
                                            • 1 × 724 m (Bălcescu) — toti piloni sunt gata, aproximativ 70% au deja și banchetele; au apărut și grinzi.
                                            • 920 m de grinzi deja instalate, adică aproximativ 33%, și procentul o să crească foarte repede, deoarece la Bălcescu și Cleja sunt deja mulți piloni ridicați.
                                            • 50 din 96 de piloni la cele 2 structurile mari sunt în stadii finale: ridicați, cu banchete sau cu reazeme.

                                            Am făcut o extrapolare de când urmărim pilonii: în jur de 1 iunie ar trebui să avem toți pilonii sus, iar marea majoritate cu grinzi pe ei.
                                            In curand ar trebui sa apara si predalele sunt curios daca incep dispre Racaciuni.
                                            Până la 1 septembrie rămân trei luni, absolut suficiente pentru predale, suprabetonare și asfalt.
                                            Părerea mea personală: până la Bacău nu sunt emoții. E mult de muncă, dar se poate.
                                            Și, cum am zis la început de an, când nu era nimic, eu cred că și la nord de Bacău se poate.

                                            PS:
                                            Vrem să facem același lucru și la nord de Bacău, unde se lucrează foarte intens, dacă pare interesant pentru cineva.

                                            1 Reply Last reply Răspunde Citează 16

                                            Hello! It looks like you're interested in this conversation, but you don't have an account yet.

                                            Getting fed up of having to scroll through the same posts each visit? When you register for an account, you'll always come back to exactly where you were before, and choose to be notified of new replies (either via email, or push notification). You'll also be able to save bookmarks and upvote posts to show your appreciation to other community members.

                                            With your input, this post could be even better 💗

                                            Înregistrare Autentificare
                                            • First post
                                              Last post