• A7 Ploiești - Bacău - Suceava

    Moved
    4k
    2 Votes
    4k Mesaje
    1m Vizualizări
    F
    @vancouver Nu pe acest punct am început "dezbaterea". Ci pe faptul că s-a afirmat că se poate lucra mai ușor pe ploaie la structuri ..față de terasamente. De aici discuția a deviat. Operațiunile de turnat beton sunt planificate. În detaliu. Traseu. Oră . Cantități turnate. Orar turnare. Simplu spus , e o mică operațiune logistică. Dacă se hotărăște că condițiile nu sunt optime ..nu se pornește. Personal , ptr organizare , aș spune , că nu e nici o tragedie. Așa firma poate să mai dea libere , la niște oameni , care și ala sunt la limită din prisma presiunii calendarului. Așa își mai eliberează din libere ce datorează etc. Numai că unii vor să împingă narative ce le convin. Atât.
  • A3 București-Brașov-Cluj Napoca-Borș și A10 Sebeș-Turda

    Moved
    788
    2 Votes
    788 Mesaje
    186k Vizualizări
    M
    https://www.youtube.com/watch?v=P1AT1qOasQI
  • A1 - Nădlac-Timișoara-Sibiu-Pitești-București

    Moved
    2k
    1 Votes
    2k Mesaje
    544k Vizualizări
    ncbN
    https://youtu.be/pg95HOnq6t8?is=cKrM9RRGXlj25BHD
  • A0 centura București la nivel de autostradă

    Moved
    1k
    0 Votes
    1k Mesaje
    238k Vizualizări
    EmericE
    https://www.youtube.com/watch?v=q01u0UHN5Vg
  • A5 București - Giurgiu + A7BG Ruse - Veliko Tarnovo

    Moved
    42
    1 Votes
    42 Mesaje
    5k Vizualizări
    vancouverV
    https://economedia.ro/drumul-de-mare-viteza-bucuresti-giurgiu-cnir-va-stabili-traseul-dupa-ce-va-sti-unde-va-fi-construit-noul-pod-peste-dunare-sunt-studiate-16-variante-de-traseu.html [image: 1780608676418-giurg.png] Pledez pentru D-X. Scurt si la obiect. (38km). Grosul traficului este generat de cel mai mare oras: Bucurestiul. De aici vin si pleaca 90% din trafic, deci D, pentru ca inteapa Bucurestiul cat mai central. La Giurgiu, X, pentru ca probabil acolo va fi podul. Alternativ as mai lua in calcul C-X, daca DX pica din cauza ariei naturale, desi arii naturale se tot traverseaza atunci cand se vrea. Cand un drum de 38km rezolva problema, nu inteleg de ce discutam de drumuri de 77-85km.
  • A8 Tg. Mureș - Tg. Neamț - Iași - Ungheni Prut

    Moved
    642
    3 Votes
    642 Mesaje
    91k Vizualizări
    A
    @fulgernc e cam ca in sanatate. e gratuita...pana se termina alocarile bugetare. prinzi analize gratuite doar primele cateva zile de la inceputul lunii. cam asa e si cu constructiile, numai ca zilele sunt primele luni...avand posibilitatea sa le taraganezi tot anul. si ca sa arate ca treaba merge brici....vine un sulea si intoxica media ...ca stiti...toti furnizorii de sanatate sunt platiti la zi...nu exista intarzieri, sistemul medical merge brici, nu stim de ce nu se pot analiza medical mai multi cetateni...nu exista facturi restante :) - afisul lipit pe usa laboratorului "Nu mai sunt fonduri luna aceasta" echivaleaza cu "santiere parasite"...cui ii e greu sa priceapa.
  • A13 Sibiu-Brașov-Bacău

    Moved
    312
    1 Votes
    312 Mesaje
    42k Vizualizări
    Duta CD
    @oarecare Am ajuns țara prostilor si a justitiei de foarte proasta calitate. Pai, daca legea spune un lucru si ministrul face intocmai de ce anume tu justitie esti peste lege?
  • A6, DEx12 autostrăzi și drumuri express Oltenia

    Moved
    457
    1 Votes
    457 Mesaje
    172k Vizualizări
    vancouverV
    https://www.economica.net/autostrada-bucuresti-alexandria-3_940747.html
  • Autostrăzi

    Moved
    164
    3 Votes
    164 Mesaje
    34k Vizualizări
    O
    @JohnDoe Nu cred eu că poate trece din mers, adică fără SF finalizat, aprobat . Respect etapelor practic, că altfel zic eu că ar lungio cu preluare din mers !
  • A2+A4 Bucuresti - Constanța - Mangalia și drumuri express in Dobrogea

    Moved
    25
    1 Votes
    25 Mesaje
    3k Vizualizări
    V
    @vancouver Multumesc! Evident ca e o deschidere partiala; cunosc. Am pus intrebarea gresit, scuze, ma interesa solutia finala, nu romaneasca - mergi la Arad si intorci acolo... Norocul meu, ca ti-ai dat seama unde bat!!
  • Autostrăzi în lume

    Moved
    12
    2 Votes
    12 Mesaje
    1k Vizualizări
    Duta CD
    @Azzl Bun articolul. Comunismul a ținut in subdezvoltare țările. Democrația ,libertatea si corectitudinea dezvolta si asigura o viata mai buna popoarelor lumii.
  • Brasov - Focșani

    8
    1
    2 Votes
    8 Mesaje
    582 Vizualizări
    vancouverV
    Da, stiu cum a venit ideea cu Racaciuni. Culmea este ca chiar si eu propus-o la vremea cand traseul oficial mergea inca paralel cu DN11. Asta propuneam eu in martie 2020: [image: 1763418024585-2020-03-05-varianta-onesti-a7-resized.png] Si ce sa vezi, propunere acceptata :grinning: :grin: :joy: Dar in 2022 m-am razgandit ca iara nu-i bine...
  • A9 - Autostrada Timisoara - Moravita

    Moved
    17
    3 Votes
    17 Mesaje
    2k Vizualizări
    C
    A fost respinsa contestatia Strabag. Poate ataca la CAB