A7 Ploiești - Bacău - Suceava
-
Traficul ar trebui sa se dubleze pe A7 pentru a rezulta efectul de care vorbesti tu. Punctual in jurul oraselor Bacau sau Suceava e posibil, dar per total va dura peste 10 ani pana va aparea acest fenomen. Poti observa asta pe autostrazile din Transilvania unde acest fenomen nu a aparut inca.
-
@pablo traficul nu doar ca se va dubla, ci va creste de intre 5-10 ori in urmatorii 10 ani.
A2 are astazi un trafic de aproape 10 ori mai mare decat la finalizarea din 2012. Niste cote de trafic pe care DN3 si DN2A nici nu le puteau suporta.
A3 Bucuresti - Ploiesti are azi trafic de peste 10 ori mai mare decat la inaugurarea din 2012.
Si sa nu pierdem din vedere efectul de retea. Pana in 2020 Romania avea niste tronsoane disparate de retea, cu cele mai lungi sectiuni de doar ~200km de autostrada continua. In momentul insa in care tronsoanele disparate se unesc in retea, amplificarea traficului se face in cascada.
Traficul pe A1 Sebes - Nadlac va creste abrupt dupa finalizarea sectiunii Margina - Holdea, singurul punct din traseu care inca ii face pe multi sa evite A1.
A3 Cluj - Oradea va cunoaste o crestere abrupta de trafic dupa ce anul acesta se vor deschide Nadaselu - Poarta Salajului si (Nusfalau -) Suplacu de Barcau - Biharia ( - Bors)
Pe sud deja DX12 are trafic mai mare decat avea DN65 inainte de inaugurarea DX12, desi abia a trecut un an de la finalizarea DX12. Ceea ce a dus in cascada la sufocarea A1. Bucuresti - Pitesti, care si asa era deja la limita.
Un alt moment de cresterea abrupta de trafic in retea va fi finalizarea in 2028 a A1 (Pitesti - Curtea de Arges -) Tigveni - Cornetu, chiar si fara cei 31km de A1 intre Cornetu si Boita. Pentru ca in acel moment Coridorul IV (cum se numea el candva) devine viabil pentru industrie si logistica. Se va umple de astfel de centre in tot lungul Coridorului IV (Nadlac - Bucuresti - Constanta), cu efect in cascada pentru industria orizontala, adica pentru traficul din intreaga tara.
Nimic din toate astea nu e o surpriza. Toate sunt fenomene arhicunoscute si arhistudiate. De asta sunt si foarte predictibile. Mai putin pentru oficialii din MT si CNAIR, care sunt mereu surprinsi de consecintele deciziilor lor.
-
-
A2 are astazi un trafic de aproape 10 ori mai mare decat la finalizarea din 2012.
Care era MZA-ul de trafic in 2012 si care este cel de acum pe A2? Eu zic ca era 10-15k. Iar acuma nu e in niciun caz 100k.
Intre Deva si Sibiu e liber. Intre Sebes si Turda e liber. Intre Turda si Targu Mures e gol. Cand spun ca e liber inseamna ca autostrada duce acel MZA fara probleme.
-
Ca sa intaresc ce spune @mihai, mai adaug urmatoarele:
- cresterea traficului este mai ales pe marfa / camioane. Asta impinge turismele cu 110-120 km/h la mai multe depasiri, plus ca apar mai des depasiri intre camioane. In final cei care vin mai tare se vor opinti mai des in lenti, ceea ce duce la efectul subiectiv de trafic neplacut
- pe masura ce trece timpul, asfaltul se degradeaza si soferii mai precauti vor fi tentati sa reduca de la 130-140 acum la 110-120; asta iar duce la un numar mai mare de depasiri, pentru ca altii vor ramane la 130-140 si vor tot da de cei cu 110-120, astfel ca vor trece pe banda 2 in depasire; asta iar umple banda 2, desi numarul de vehicule e practic acelasi
Aceste 2 fenomene se vad bine pe A3 Buc-Ploiesti sau pe A1 Buc-Pitesti. Cand mai repara la Buc-Pitesti iar se face mai bine, apoi iar mai rau dupa un timp. A3 are mare nevoie de un strat nou de uzura cap-coada sau macar pana la nodul cu A7.
A treia banda o sa ajute enorm, aici nu mai sunt de aceeasi parere cu @mihai . Oriunde in Germania au facut 3 benzi, diferenta e ca de la cer la pamant. Aglomerarile pe 3 benzi sunt doar langa mari orase la ore de varf, dar in rest e parfum. De ex. A9 Nürnberg - München e pe 3 benzi de peste 20 de ani si se circula ireprosabil, mai putin aproape de München, unde iarasi de 20 de ani e problematic si au mai facut pe ici pe colo banda de urgenta circulabila cu panouri variabile ca a 4-a banda (adica o pot deschide sau inchide, dupa caz), dar nu ajuta prea mult, 90% din soferi lenti de turisme refuza sa intre pe banda aia de urgenta, de parca musca, plus 30-40% din camionagii mai ales straini, care nu pricep ideea, de parca e vreo ecuatie de gradul 2. Bine banda aia de urgenta ma mai ajuta pe mine, ca depasesc prin dreapta toata coloana de prosti cand se ajunge la ambuteiaj (pana la 80 km/h depasirea prin dreapta e permisa, pana la 100 la ora se mai inchide un ochi).
Dar daca se fac 3 benzi propriu-zise, atunci ajuta. Mai ales cand se depasesc 2 camioane nu se mai ajunge la o coada de autoturisme in spate, ci majoritate turismelor pot sa treaca de cele 2 camioane fluent sau reducand usor.
Legat de A7, trei benzi nu le vad pe undeva necesare in urmatorii 20 de ani. Poate in jurul Buzaului, dar cum acolo sunt ceva mega-structuri (podul peste CF si peste raul Buzau) e greu de implementat. Mai degraba trebuie largita centura Buzau nord la nivel de drum express si la fel DN2 Buzau-Rm. Sarat (care e deja 50% 2+2) adusa spre DX, cel putin in afara localitatilor. Si atunci traficul local va ramane mai mult pe DN2+centura nord.
-
Au sosit primele grinzi metalice
-
-
VIADUCT CLEJA | 12 Mai 2026 | Autostrada A7
Încep să iasă din pământ din ce în ce mai mulți piloni. Aici este, practic, punctul critic al sectorului Răcăciuni–Bacău. -
@mike_us Evident, la viaductul de la Nicolae Balcescu in 2 saptamani o sa aibe toate grinzile sus si in afara de astea 2 nu mai au nimic fara grinzi puse sau chiar betonate. Aici in 2 saptamani nu o sa aibe nici banchetele puse, poate peste o luna.
-
@Adrianb1 Răcăciuni–Roman, ca lungime: 1. Cleja, 2. N. Bălcescu, 3. podul peste Moldova, 4. DN2 + CF.
În rest, doar structuri mici și medii, până în aproximativ 300 m. Deci, probabil, toată lumea se aștepta ca acesta să fie punctul critic.
Eu am zis, practic, din ce am văzut la ritmul în care ies pilonii, că 3,5 săptămâni, ~1 iunie, vor avea marea majoritate a pilonilor ridicați / cu banchetele turnate la Cleja,
Vedem atunci daca am zis prostii.Pe de altă parte, structurile mici sunt foarte importante, pentru că sunt multe și, pe măsură ce se termină, vor elibera echipele.
Până și structurile casetate de 7 m au ținut destul de mulți oameni ocupați, dacă te uiți pe filmări.
În ultima filmare, de pe 1 aprilie, încă nu existau predale. Mă aștept să apară, dar nu cred că este încă vreuna betonată.
O să vedem la următoarea filmare. -
@Adrianb1 depinde unde merg cei care au fost la Bălcescu. Daca vin la Cleja, la 1 Iunie sunt toate pilele cu banchete ridicate. La Cleja au avut 8 echipe care lucrau în paralel, aveau 6 cofraje pt banchete și 6 cofraje pt pile. 5 zile pentru o pila+ 5 zile pt o bancheta, cam asta este ciclul până acum.
Daca pleacă pt podul de la Moldova, mai vedem. -
Nu vreau sa bag batul prin gard, dar malul asta de pamant nu e periculos? Mie mi se pare cam vertical.

-
probabil sta asa de zeci sute de ani. a fost doar barbierit putin. nu cred ca are pb de stabilitate.
-
@daniel22_22 panta maxima sigura depinde de foarte multi factori care tin de tipul de sol: din ce e format, cat de comprimat este din punct de vedere geologic etc.
Fiecare tip de sol are un unghi natural de repaos sau de asezare. Adica unghiul maxim la care solul se aseaza natural fara sa alunece. Ori, daca te uiti stanga-dreapta, panta naturala (aka. unghiul de repaos) este foarte mare. Greu de caculat din filmare, dar este ceva de ordinul a 60° sau chiar mai mult. Deci solul suporta natural o panta abrupta.
De asta se fac sondaje geo inainte de lucrari, tocmai pentru a determina modul de comportare a solului pe timpul lucrarii si pe durata de viata a ei.
Ori daca te uiti in filmare, deasupra peretului, aproape de margine este un drum tehnologic, pe care circula basculante incarcate fara probleme. Deci sunt toate semnele ca vorbim de un sol foarte solid, care suporta astfel de pante
Apoi, dupa ce se termina constructia pilelor de la baza, oricum urmeaza ingroparea radierelor si, foarte probabil, refacerea pantei naturale a solului, pentru ca acela e unghiul natural. Poate chiar o torcretare sau o betonare ca la sferturile de con de la culeele pasajelor.
-
oamenii aia stiu ce fac, nu e prima oara cand toarna asa ceva pe asemenea teren
-
@Adrianb1 depinde unde merg cei care au fost la Bălcescu. Daca vin la Cleja, la 1 Iunie sunt toate pilele cu banchete ridicate.
Mai au de lucru mai mult de 2 saptamani la N Balcescu (se apuca de armat si betonat), nu au unde sa plece, iar peste 2 saptamani e aproape 1 iunie. Am zis ca la 1 iunie probabil au toate grinzile sus la N Balcescu, pana e armat nu au cum sa elibereze fierarii. La Cleja, Filipesti si podul peste Moldova fix de fierari e nevoie, asa ca o sa trebuiasca sa aleaga pe care se concentreaza ca sa deschida ceva la 31 august. Bine (pentru noi) ar fi fost sa deschida Adjud-Bacau la 1 iulie si lotul 1 (Filipesti) la 31 august cu pretul ramanerii mai mult in urma pe lotul 2 de la Roman, dar 1 iulie la Cleja deja pare improbabil.
Si vorbind de unde se duc cei de la Balcescu, cine face viaductul ala lung de la Margina pe A1? Deocamdata nu au nici grinzi fabricate, dar peste 2 luni ar trebui sa le aibe, cine armeaza si betoneaza acolo?
-
-
@Adrianb1 Tu cu cine te certi pe aici ca nu prea pricep? Dupa cum vezi pe toata lungimea autostrazii A7 , pana la Pascani se lucreaza secvential. Aia care fac pile si banchete la Balcescu o sa faca pile si banchete la podul peste Moldova si toate celelalte poduri pana la Pascani. Dupa cum vezi pe filmarile de pana acum nu au inceput sa ridice predale si nici armare si suprabetonare pe nici unde. Cred ca tactica UMB-ului este sa faca toate suprastructurile la nivel de grinzi dupa care echipele de fierari se reprofileaza pe predale si armare.
Cat o sa lucreze asa nu stiu, probabil ca pe la inceput de Iunie o sa vedem predale si armare.
Cei de la Balcescu au plecat deja, nu mai este decat o singura echipa care toarna suportii pt cuzineti, suporti care vor fi gata pana saptamana viitoare. Dupa cum vezi este o singura macara pe acolo si fara macara este cam complicat.
La Margina eu cred ca nu o sa vedem curand grinzi, pana muta fabrica, pana fabrica suficiente grinzi sa asigure un front de lucru serios nu vedem lucratori pe acolo. Fabrica de grinzi are muncitorii ei care sunt la Adjud acum, lucreaza pt A7 si vin la pachet. Si nu uita macaralele, este nevoie de patru macarale mari sa asigure incarcarea si descarcarea grinzilor pe trailere. -
@Adrianb1 Tu cu cine te certi pe aici ca nu prea pricep?
Eu nu ma cert cu nimeni.
@Iulian said:
Dupa cum vezi pe toata lungimea autostrazii A7 , pana la Pascani se lucreaza secvential. Aia care fac pile si banchete la Balcescu o sa faca pile si banchete la podul peste Moldova si toate celelalte poduri pana la Pascani. Dupa cum vezi pe filmarile de pana acum nu au inceput sa ridice predale si nici armare si suprabetonare pe nici unde. Cred ca tactica UMB-ului este sa faca toate suprastructurile la nivel de grinzi dupa care echipele de fierari se reprofileaza pe predale si armare.Deci spui ca pana nu termina toate pilele si banchetele pana la Pascani nu se apuca de predale si armat?
@Iulian said:
Cat o sa lucreze asa nu stiu, probabil ca pe la inceput de Iunie o sa vedem predale si armare.Deci pana la inceput de iunie termina toate pilele si bachetele pana la Pascani si se apuca de predale? Asta ai spus mai sus.
-
Hello! It looks like you're interested in this conversation, but you don't have an account yet.
Getting fed up of having to scroll through the same posts each visit? When you register for an account, you'll always come back to exactly where you were before, and choose to be notified of new replies (either via email, or push notification). You'll also be able to save bookmarks and upvote posts to show your appreciation to other community members.
With your input, this post could be even better 💗
Înregistrare Autentificare