Forum Construim România
    • Categorii
    • Recente
    • Taguri
    • Populare
    • Utilizatori
    • Grupuri
    • Înregistrare
    • Autentificare

    Metrou București

    Scheduled Pinned Închis Moved BUCURESTI
    90 Mesaje 15 Posters 6.3k Vizualizări 1 Watching
    Se încarcă mai multe mesaje
    • Vechi la Noi
    • Noi la Vechi
    • Most Votes
    Răspunde
    • Răspunde ca subiect
    Login pentru a răspunde
    Acest subiect a fost șters. Doar utilizatorii cu privilegii pentru moderarea subiectelor îl poate vedea.
    • vancouverV Deconectat
      vancouver
      ultima editare de

      Anemona Andone  /  apr. 8  /  Companii

      Metroul de Drumul Taberei. De ce întârzie punerea în circulație a trenurilor noi de la Alstom? Penalitățile au ajuns la 62 de milioane de euro - Economica.net

      Metroul de Drumul Taberei. De ce întârzie punerea în circulație a trenurilor noi de la Alstom? Penalitățile au ajuns la 62 de milioane de euro - Economica.net

      Noile trenuri de metrou produse de Alstom pentru Magistrala 5 din București se află în teste, furnizorul având obligația să obțină agrementul tehnic feroviar pentru ca aceastea să fie puse în circulație cu călători, au explicat pentru ECONOMICA.NET reprezentanții Metrorex.

      Railway fan. But motorways have to be done first!

      JohnDoeJ 1 Reply Last reply Răspunde Citează 2
      • JohnDoeJ Deconectat
        JohnDoe @vancouver
        ultima editare de

        Cât costă o călătorie în capitalele europene raportat la salariul mediu

        La tariful actual per călătorie, respectiv 5 lei, România ocupă locul 18 în topul țărilor analizate de Economedia, o călătorie reprezeând 0,04% din salariu mediu brut lunar din București. Însă, dacă prețul este majorat cu 2 lei, ajungând la 7 lei, România urcă 7 poziții în top, ajungând pe locul 11 al țărilor cu cea mai mare pondere a constului unei călătorii raportat la salariul mediu brut din capitala sau țara respectiv.

        Pe locul 1 se situează Viena, unde o călătorie reprezintă 0,10% din salariul mediu brut din capitală. Este urmată de Berlin, cu 0,9%, și Atena, cu 0,8%, din cel pe țară.

        Cea mai pică pondere se observă în Kiev, unde o călătorie reprezintă doar 0,03% din salariul mediu brut pe țară.

        P.S. Ar fi interesant de stiut in ce tari metroul capitalei e in proprietatea guvernului federal si care e nivelul de subventie pentru fiecare.

        Maria-Alexandra Mortu  /  apr. 7

        ANALIZĂ | Cât costă o călătorie cu metroul în capitalele europene și cât reprezintă raportat la salariul mediu ANALIZĂ | Cât costă o călătorie cu metroul în capitalele europene și cât reprezintă...

        ANALIZĂ | Cât costă o călătorie cu metroul în capitalele europene și cât reprezintă raportat la salariul mediu ANALIZĂ | Cât costă o călătorie cu metroul în capitalele europene și cât reprezintă...

        Metrorex a decis să majoreze prețurile la toate titlurile de călătorie începând cu data de 1 mai. Astfel, prețul unei singure călătorii ar ajunge la 7 Metrorex pregătește scumpirea călătoriilor de la 1 mai. Cât ar costa o călătorie metroul în București comparativ cu alte capitale europene.

        Culmea optimismului: am o potcoava, imi mai trebuie trei, calul si caruta.

        1 Reply Last reply Răspunde Citează 2
        • vancouverV Deconectat
          vancouver
          ultima editare de

          Contestatie respinsa pe M4 Gara de Nord - Eroii Revolutiei:

          Mădălina Podaru  /  apr. 15

          Metrou M4 Gara de Nord – Gara Progresu: Curtea de Apel a respins contestația Gulermak pe secțiunea Gara de Nord – Eroii Revoluției

          Metrou M4 Gara de Nord – Gara Progresu: Curtea de Apel a respins contestația Gulermak pe secțiunea Gara de Nord – Eroii Revoluției

          Turcii de la Dogus rămân câștigători ai contractului pentru secțiunea Gara de Nord – Eroii Revoluției, de pe viitoarea magistrală de metrou M4 Gara de Nord – Gara Progresu. Curtea de Apel a respins contestația turcilor de la Gulermak.

          Railway fan. But motorways have to be done first!

          JohnDoeJ 1 Reply Last reply Răspunde Citează 1
          • JohnDoeJ Deconectat
            JohnDoe @vancouver
            ultima editare de

            Sa ridice mana cine e surprins de coruptia de la Metrorex!

            Descoperiri la Metrorex. Ce ilegalități ar fi vrut să acopere de fapt prin scumpirea biletelor

            Culmea optimismului: am o potcoava, imi mai trebuie trei, calul si caruta.

            Duta CD 1 Reply Last reply Răspunde Citează 1
            • Duta CD Deconectat
              Duta C @JohnDoe
              ultima editare de Duta C

              @JohnDoe Metrorex e Chicago-n flăcări. E plin de șobolani. Să lase lumina aprinsa Mirută sa fugă toți șobolanii!

              1 Reply Last reply Răspunde Citează 1
              • A Deconectat
                Adrianb1
                ultima editare de

                La Metrorex se stie de ani de zile ca sunt probleme cu tot soiul de aranjamente facute de sindicate, faptul ca se pun pe masa din cand in cand nu inseamna decat ca sindicatele au influenta mai mare decat ministrii sau ca au influenta acolo de unde vin ministrii (partide). Marea descoperire e ca apa e uda, nimic nou.

                "Penalitatile neincasate pe un singur contract" - e vorba de livrarea intarziata a trenurilor Alstom, contract in curs, parca mai e de livrat un tren, probabil o sa calculeze penalitatile la final pentru toate, nu per tren. Cred ca nici nu se pot calcula inca, erau clauze de punere in functiune si punerea in functiune inca nu s-a intamplat la nici un tren, cat e penalitatea?

                1 Reply Last reply Răspunde Citează 2
                • ncbN Deconectat
                  ncb
                  ultima editare de

                  Jurnal de șantier M6, aprilie 2026
                  1 Reply Last reply Răspunde Citează 1
                  • F Deconectat
                    fulgernc
                    ultima editare de

                    📢STATIA DE METROU "OTOPENI" 🚇- STADIUL LUCRARILOR🚧 #otopeni #news
                    JohnDoeJ 1 Reply Last reply Răspunde Citează 0
                    • JohnDoeJ Deconectat
                      JohnDoe @fulgernc
                      ultima editare de

                      Ministerul Transporturilor trimite din nou Corpul de Control la Metrorex. Ministrul Radu Miruță și secretarul de stat Horațiu Cosma au anunțat astăzi declanșarea unei verificări de amploare, după ce primele controale au scos la iveală nereguli financiare grave, inclusiv sute de salarii care depășesc plafonul legal și penalități de milioane de euro neîncasate.

                      Ministrul interimar al Transporturilor, Radu Miruță, a semnat astăzi documentele pentru trimiterea Corpului de Control și a convocat Adunarea Generală a Acționarilor (AGA) pentru a impune reguli noi în cadrul companiei. „La Metrorex începe curățenia generală. Problemele nu mai pot fi ascunse sub preș”, a declarat ministrul.

                      Alexandru Grigorescu  /  mai 11

                      Ministrul interimar al Transporturilor, Radu Miruță, trimite Corpul de Control la Metrorex / Secretar de stat: Sute de salariați cu venituri peste plafonul legal

                      Ministrul interimar al Transporturilor, Radu Miruță, trimite Corpul de Control la Metrorex / Secretar de stat: Sute de salariați cu venituri peste plafonul legal

                      Ministerul Transporturilor trimite din nou Corpul de Control la Metrorex. Ministrul Radu Miruță și secretarul de stat Horațiu Cosma au anunțat astăzi Ministerul Transporturilor trimite din nou Corpul de Control la Metrorex. Ministrul Radu Miruță și secretarul de stat Horațiu Cosma au anunțat astăzi...

                      Culmea optimismului: am o potcoava, imi mai trebuie trei, calul si caruta.

                      daniel22_22D 1 Reply Last reply Răspunde Citează 2
                      • daniel22_22D Deconectat
                        daniel22_22 @JohnDoe
                        ultima editare de daniel22_22

                        @JohnDoe : Urmeaza "un protest spontan al angajatilor ingrijorati de starea tehnica a metroului care pune zilnic in pericol calatorii".
                        "Protestatarii refuza sa mai faca mentenanta zilnica fara de care trenurile nu pot fi puse dimineata in circulatie".

                        JohnDoeJ 1 Reply Last reply Răspunde Citează 1
                        • JohnDoeJ Deconectat
                          JohnDoe @daniel22_22
                          ultima editare de

                          @daniel22_22 sa stii.
                          Ma astept totusi ca metroul sa treaca la Primaria Bucuresti de la MT si atunci chiar nu ar mai fi nicio problema de care sa se ingrijoreze MT. Sau locuitorii din Filiasi sau Vanju Mare.

                          Culmea optimismului: am o potcoava, imi mai trebuie trei, calul si caruta.

                          daniel22_22D 1 Reply Last reply Răspunde Citează 0
                          • daniel22_22D Deconectat
                            daniel22_22 @JohnDoe
                            ultima editare de daniel22_22

                            @JohnDoe Nu cred ca vreun primar general (de obicei de dreapta) va prelua metroul de la un ministru (de obicei psd-ist) .
                            Subventia primita de metrou in 2025 a fost de 873 milioane lei, si asa insuficienta. Primaria generala deja plateste 1.42 miliarde subventii pentru STB.
                            Eu cred ca singura solutie pentru preluare este declararea falimentului Metrorex SA si vanzarea activelor catre o noua societate detinuta de Primaria Generala.
                            La fel si cu STB SA: faliment si de la capat.

                            A 1 Reply Last reply Răspunde Citează 2
                            • vancouverV Deconectat
                              vancouver
                              ultima editare de

                              Anemona Andone  /  mai 12  /  Companii

                              Metroul de Otopeni: A fost emisă autorizația de construire pentru lucrările de arhitectură și cale de rulare - Economica.net

                              Metroul de Otopeni: A fost emisă autorizația de construire pentru lucrările de arhitectură și cale de rulare - Economica.net

                              Ministerul Transporturilor și Infrastructurii (MTI) a emis luni autorizația de construire pentru "lucrări de arhitectură, cale de rulare, instalații electromecanice și de curenți slabi" la Magistrala 6 de metrou.

                              Railway fan. But motorways have to be done first!

                              1 Reply Last reply Răspunde Citează 0
                              • A Deconectat
                                Adrianb1 @daniel22_22
                                ultima editare de

                                @daniel22_22 said:

                                Subventia primita de metrou in 2025 a fost de 873 milioane lei, si asa insuficienta. Primaria generala deja plateste 1.42 miliarde subventii pentru STB.

                                Deci nu are bani si de subventii pentru metrou, deci ...

                                Eu cred ca singura solutie

                                E cresterea veniturilor sau scaderea cheltuielilor sau amandoua, pana la echilibrarea bugetului.

                                pentru preluare este declararea falimentului Metrorex SA si vanzarea activelor catre o noua societate detinuta de Primaria Generala.
                                La fel si cu STB SA: faliment si de la capat.

                                De obicei pentru asemenea inginerii financiare se face puscarie. Activele intra la masa credala, etc.

                                M 1 Reply Last reply Răspunde Citează 0
                                • M Deconectat
                                  mihai @Adrianb1
                                  ultima editare de

                                  @Adrianb1 said:

                                  De obicei pentru asemenea inginerii financiare se face puscarie. Activele intra la masa credala, etc.

                                  Corect. Numai ca s-a intamplat deja: CFR Marfa => Carpatica.

                                  Metrorex este exagerat de supradimensionat si ineficient. Subventia nu e insuficienta. E furata. Si e tripla fata decat ar fi cu adevarat necesar. Pana cand nu sparge cineva serparia din Metrorex, situatia nu se va schimba.

                                  A 1 Reply Last reply Răspunde Citează 0
                                  • A Deconectat
                                    Adrianb1 @mihai
                                    ultima editare de

                                    @mihai Cred ca in cazul CFR statul era singurul creditor, prin multiple institutii (ANAF, CASS, etc) si ingineria a fost sa stearga practic datoriile fara sa apara in acte ca ajutor de stat. O sa intreb pe cineva care stie mai multe despre asta, dar in cazul Metrorex nu cred ca e aplicabila aceeasi formula, mai ales ca Metrorex parca are restante la furnizori sau contractori externi.

                                    1 Reply Last reply Răspunde Citează 1
                                    • daniel22_22D Deconectat
                                      daniel22_22
                                      ultima editare de

                                      Problema acolo nu sunt furnizorii externi. Aceste contracte se pot cesiona de pe o entitate pe alta.
                                      Problema este serparia politica si sindicala.

                                      1 Reply Last reply Răspunde Citează 1
                                      • vancouverV Deconectat
                                        vancouver
                                        ultima editare de

                                        Extinderea magistralei de metrou M3 spre Centura Capitalei, Chiajna și Cartierul Latin a fost aprobată de Consiliul General

                                        https://mobilitate.eu/extinderea-magistralei-de-metrou/

                                        Railway fan. But motorways have to be done first!

                                        1 Reply Last reply Răspunde Citează 1
                                        • M Deconectat
                                          mihai
                                          ultima editare de

                                          Jurnal de șantier M6, mai 2026
                                          1 Reply Last reply Răspunde Citează 3
                                          • Duta CD Deconectat
                                            Duta C
                                            ultima editare de

                                            Meserie tată!

                                            Cireasa Doru  /  iun. 12

                                            Ploșnițele au invadat metroul. Călătorii sunt în pericol de a le duce acasă

                                            Ploșnițele au invadat metroul. Călătorii sunt în pericol de a le duce acasă

                                            Călătorii de la metrou sunt în pericol de a pleca cu ploșnițe acasă, viețuitoarele fiind deja prezente în dormitoarele mecanicilor.

                                            Călătorii de la metrou sunt în pericol de a pleca cu ploșnițe acasă, enervantele viețuitoare fiind deja prezente în dormitoarele mecanicilor de metrou dar și în posturile de comandă unde sunt strecurate în scaune.

                                            Metrorex dă zero lei pentru operațiuni de dezinsecție însă plătește turcilor de la Gulermak un milion de euro pentru 0% lucrări făcute.

                                            Angajați ai Metrorex au trimis publicației noastre atât fotografii cât și clipuri în care ploșnițele se plimbă în voie în dormitoare ale mecanicilor de locomotivă, de altfel noi.

                                            După câteva ore de somn năpădiți de ploșnițe, mecanicii retrăgându-se la somn la ora 23 pentru a se trezi la 4 dimineața, aceștia sunt obligați să se trezească pentru a conduce trenurile cu sute de oameni.

                                            De teama acestora mecanicii și-au adus saltele de acasă și se refugiază pentru somn într-o sală învecinată destinată cursurilor (vezi foto).

                                            Situația nu e nouă durează de luni bune și, în pofida plângerilor adresate conducerii Metrorex ploșnițele nu au dispărut.

                                            „De peste un an facem adrese, vin, stropesc un pic, iar ele se înmultesc , mi-e frică căci la Valea Ialomiței trebuie aruncat tot! Nu vor sa ia firma speciala din motive financiare , și uite am ajuns! La STB au inclus dezinsectie si in programul de salubrizare!” spune cu supărare un angajat obligat să își împartă patul cu ploșnițele.

                                            Player video

                                            00:00
                                            00:07

                                            Player video

                                            00:00
                                            00:12

                                            Plângeri fără rezultat
                                            Nu mai demult de începutul acestei luni angajații au trimis o solicitare conducerii.

                                            „Având în vedere raportul de eveniment (…) ne menținem punctul de vedere referitor la propunerile de remediere a situației existente, respectiv (…) organizarea de urgență a unei proceduri de achiziție pentru prestarea serviciilor de dezinsecție destinate eradicării ploșnițelor (care să fie efectuată de o firmă specializată în eradicarea acestor insecte). Ținând cont că asigurarea odihnei la dormitor pentru personalul de conducere TEM constituie parte integrantă a siguranței feroviare, pentru Depoul Valea Ialomiței considerăm necesară începerea de urgență a unei proceduri specifice de dezinsecție, cu câte o cameră, pentru a ne putea desfăşura activitatea în mod normal, preventiv acelaşi lucru se poate începe şi cu celelalte dormitoare. Ținând cont de perioada acestora de incubare, trebuie solicitat firmei prestatoare de mentenanță și introducerea unui program de dezinsecție a cabinelor de conducere TEM cu acțiune mai insistentă în zona scaunelor de mecanic şi mecanic ajutor. Deasemenea trebuie solicitat firmei de pază să efectueze o acțiune de dezinsecție a mijloacelor de transport utilizate de către personalul ce asigură paza garniturilor de metrou pentru a fi adus la serviciu. Trebuie incluse vestiarele, birourile şefilor de obiectiv, încăperile în care aceştia îşi desfăşoară activitatea.

                                            Ţinând cont de problemele complexe pe care le creează aceste insecte şi de durata de când ne confruntăm cu această situație şi având în vedere extinderea acesteia atât la alte depouri cât şi pe trenuri, considerăm că situația este extrem de gravă. Prin specificul activității noastre trebuie să asigurăm condiții optime de muncă și odihnă la dormitor cât şi în cabina de conducere, activităţi strâns legate de siguranța feroviară. Solicităm demararea în regim de urgență a unei proceduri de achiziție. De asemenea rămânem să punem la dispoziție orice informație necesară rezolvării problemei”, solicitau angajații într-o adresă trimisă la începutul acestei luni.

                                            Ploșnițe sunt vechi, depoul e nou
                                            Potrivit mecanicilor, situația se întâlnește în depoul de la Valea Ialomiței de pe magistrala 5, proaspăt realizată. Ploșnițele și-au făcut culcuș inclusiv în spatele tocurilor la uși dar se găsesc și în scaunele din posturile de comandă ale trenurilor, de unde mai au doar 1-2 metri până în salonul de pasageri.

                                            Mecanicii spun că la sumele importante plătite firmei de mentenanță s-ar putea include în contracte și obligații de dezinsecție.

                                            Ploșnițele, bune prietene cu Ministerul Transporturilor
                                            Spațiile din dormitoarele mecanicilor Metrorex sau posturile de comandă nu sunt însă singurele infestate din unitățile aflate în administrarea Ministerului Transporturilor. Ploșnițele și rugina sunt de găsit și în dormitoarele mecanicilor de la CFR Călători dar și în vagoanele de călători ale operatorului de stat. Oare cât va mai dura până când călătorii Metrorex vor transporta acasă ploșnițele?

                                            1 Reply Last reply Răspunde Citează 0

                                            Hello! It looks like you're interested in this conversation, but you don't have an account yet.

                                            Getting fed up of having to scroll through the same posts each visit? When you register for an account, you'll always come back to exactly where you were before, and choose to be notified of new replies (either via email, or push notification). You'll also be able to save bookmarks and upvote posts to show your appreciation to other community members.

                                            With your input, this post could be even better 💗

                                            Înregistrare Autentificare
                                            • First post
                                              Last post