Forum Construim România
    • Categorii
    • Recente
    • Taguri
    • Populare
    • Utilizatori
    • Grupuri
    • Înregistrare
    • Autentificare

    A1 - Nădlac-Timișoara-Sibiu-Pitești-București

    Scheduled Pinned Închis Moved AUTOSTRĂZI
    1.2k Mesaje 42 Posters 454.1k Vizualizări 2 Watching
    Se încarcă mai multe mesaje
    • Vechi la Noi
    • Noi la Vechi
    • Most Votes
    Răspunde
    • Răspunde ca subiect
    Login pentru a răspunde
    Acest subiect a fost șters. Doar utilizatorii cu privilegii pentru moderarea subiectelor îl poate vedea.
    • I Conectat
      Iulian
      ultima editare de

      Știe cineva care foreze pentru țevi au pe șantier? Că alea ar da frontul de lucru.

      1 Reply Last reply Răspunde Citează 0
      • vancouverV Deconectat
        vancouver
        ultima editare de vancouver

        Din cate stiu au adus cate 5 din fiecare utilaj special de tunel. Cel putin erau 5 noi noute. Ulterior bosniacii au mai adus cred ca inca unul mai uzat.

        Railway fan. But motorways have to be done first!

        I 1 Reply Last reply Răspunde Citează 1
        • V Conectat
          vm75 @mihai
          ultima editare de

          @mihai Pentru Porr am tinut o vreme un tabel cu avansul. Se observa ca viteza lor a scazut de la 4m/zi la 2,8 m/zi, asta si pentru ca pe final au dat de un sol nisipos. Probabil am fost pesimist cu 2m/zi, cred ca mai realist ar fi 3m/zi, asa ca undeva spre sfarsit de martie ar putea fi strapuns complet primul fir. Si are dreptate @Claudiu1, inca exista acces la mijloc si pe celalalt fir, deci teoretic inca sunt posibile 4 fronturi de lucru pe fiecare fir la tunelul mare.
          Am facut un tabel acum si pentru tunelul mare, folosind datele de pe pum ale lui Ash94. La tunelul mic vitezele au fost de sub 2m/zi. La tunelul mare suntem la 5m/zi, dar asta datorita vitezei de la cut&cover. La urmatoarea raportare voi recalcula avansul exclusiv pentru zona forata cu NATM.
          3cba00f8-e91d-4ad1-992e-2cf2d5c5d30c-image.png

          Si UMB
          c477c71a-d49b-468e-afc9-091df5eb5e4c-image.png
          Vitezele nu sunt calculate de la prima lopata, ci din momentul in care au forat deja cateva zeci de metri, ca sa fie mai apropiate de realitate

          vancouverV 1 Reply Last reply Răspunde Citează 3
          • I Conectat
            Iulian @vancouver
            ultima editare de

            @vancouver
            Deci 5 fronturi de lucru max pt că un utilaj este de rezervă. Sau chiar două pentru că se lucrează 24/24 și nu prea este timp de mentenanță. Sa să nu uitam de echipele care lucrează. Nu știu care este ritmul, in trei schimburi? Încă 3-4 echipe sa acopere concediile, alte absențe, se adună.

            1 Reply Last reply Răspunde Citează 0
            • vancouverV Deconectat
              vancouver
              ultima editare de

              La tuneluri se lucreaza de regula 24/24 si 7/7. Nu exista nici un moment in care frontul de lucru sa nu fie acoperit de prezenta umana, atat frontul principal de strapungere, cat si fronturile de lucru pentru izolare, armare, betonare. Abia dupa ce structura este betonata se trece la program normal de lucru pentru cei care vin din spate.

              Se lucreaza in schimburi de 12 ore, de fapt prezenta la santier este de 13 ore, dar undeva la mijloc se face o pauza de masa.

              Pe fiecare activitate sunt 3 echipe, 2 la lucru si una acasa. Cam la 10 zile se rotesc (cu suprapunere 1 zi in care toate echipele sunt la treaba, ca sa faca predarea).

              Asta e normalitatea in Europa de Vest si care tine cont ca programul de lucru nu poate depasi 210 ore a la long. Oarecum se suprapune cu stilul UMB cu saptamana libera, dar nu stiu daca bosniacii + UMB fac asa. Sau ii chinuie pe oameni cu program de 12 ore pe zi dar pe durata mai indelungata... (cunosc patroni romani care au facut asta fara nici o jena, si oamenii lucrau 30 de zile x 12 ore = 360 de ore pe luna, dar luau salariu normal sau doar usor crescut. Dar asta acum 10-20 de ani. Nu cred ca acum ar mai fi posibil, cel putin nu cred ca cu muncitori români.

              La 20 de zile lucrate si 10 stat acasa pe luna si tot sunt 240 de ore, adica tot este mult peste un program normal de 8 ore x 22 zile lucratoare = 176 ore.

              Sper, pentru binele si respectul fata de oamenii care trudesc, ca asta e schema 20 zile x 12 ore si 10 zile acasa, adica 3 echipe pe fiecare front de lucru, cu 2 echipe efectiv la lucru.

              Railway fan. But motorways have to be done first!

              1 Reply Last reply Răspunde Citează 1
              • vancouverV Deconectat
                vancouver @vm75
                ultima editare de

                @vm75 legat de viteza de lucru in scadere, asta are legatura si cu drumul tot mai lung pana afara. Pe masura ce inaintezi, te departezi de locul de aprovizionare, inclusiv cu explozivi etc, si nu poti aduce explozivi in plus in tunel, aduci mereu minimul necesar pentru etapa la care lucrezi - asa ca trebuie sa faci drumuri. La fel si cu eliberarea materialului.

                Railway fan. But motorways have to be done first!

                1 Reply Last reply Răspunde Citează 3
                • ncbN Deconectat
                  ncb
                  ultima editare de

                  AUTOSTRADA A1 Margina - Holdea | Comparație stadiu lucrări 18.09-12.11.2025
                  1 Reply Last reply Răspunde Citează 8
                  • vancouverV Deconectat
                    vancouver
                    ultima editare de vancouver

                    zona Boita:

                    Autostrada A1 Sibiu Pitești lot2 Boița Cornetu lucrari Boița 14, 11 2025 #autostrada

                    Railway fan. But motorways have to be done first!

                    1 Reply Last reply Răspunde Citează 2
                    • M Deconectat
                      marius.firtonea
                      ultima editare de

                      Care e motivul pt care la viaductul 2 pe sensul spre Pitesti fac 3 pilonii iar oe celelalt sens doar 2?
                      Platforma ar trebui sa fie identica chiar daca probabil pe sensul spre Pitesti vor fi 3 benzi fiind urcare.

                      C 1 Reply Last reply Răspunde Citează 0
                      • C Deconectat
                        Claudiu1 @marius.firtonea
                        ultima editare de

                        @marius.firtonea Acolo inca nu se termina banda de accelerare cand schimbi de pe A13 pe A1 spre Pitesti

                        1 Reply Last reply Răspunde Citează 0
                        • D Deconectat
                          Duta C
                          ultima editare de

                          9 milioane de euro pentru remedierea denivelărilor pe aproape 1 km de autostradă, între Orăștie și Sibiu / CNAIR a scos la licitație proiectarea și execuția lucrărilor

                          Direcția Regională de Drumuri și Poduri (DRDP) Brașov a scos la licitație contractul pentru lucrările de remediere de pe o porțiune de mai puțin de un kilometru al Autostrăzii Orăștie–Sibiu. Este vorba despre un lot din zona Apoldu, cuprinsă între km 275+900 – km 276+680, anunță Turnul Sfatului.
                          Urmărește cele mai noi producții video G4Media

                          • articolul continuă mai jos -

                          Valoare totală estimată a contractului este între 43,59 milioane lei și 47,53 milioane lei, fără TVA, și vizează atât proiectarea, cât și execuția intervențiilor necesare pentru remedierea degradărilor apărute pe tronsonul menționat, iar durata acestuia este de 80 de luni.

                          Proiectul este finanțat din fonduri ale Uniunii Europene, fiind parte a programelor destinate infrastructurii rutiere majore.

                          Din documentația tehnică atașată anunțului de licitație aflăm că la tronsonul ce urmează să fie reabilitat „au fost identificate, la nivelul părții carosabile, fisuri și crăpături pe direcție longitudinală și local dezvoltate pe direcții multiple care apar periodic, cu dezvoltare variabilă în timp și spațiu”.

                          Andrei Popa  /  nov. 15

                          9 milioane de euro pentru remedierea denivelărilor pe aproape 1 km de autostradă, între Orăștie și Sibiu / CNAIR a scos la licitație proiectarea și execuția lucrărilor

                          9 milioane de euro pentru remedierea denivelărilor pe aproape 1 km de autostradă, între Orăștie și Sibiu / CNAIR a scos la licitație proiectarea și execuția lucrărilor

                          Direcția Regională de Drumuri și Poduri (DRDP) Brașov a scos la licitație contractul pentru lucrările de remediere de pe o porțiune de mai puțin de un

                          După ani și ani și-au adus aminte !

                          1 Reply Last reply Răspunde Citează 1
                          • First post
                            Last post