Forum Construim România
    • Categorii
    • Recente
    • Taguri
    • Populare
    • Utilizatori
    • Grupuri
    • Înregistrare
    • Autentificare
    1. Acasă
    2. marius.firtonea
    M
    Deconectat
    • Profil
    • Îi urmărește pe 0
    • Urmărit de 0
    • Subiecte 0
    • Mesaje 76
    • Grupuri 0

    marius.firtonea

    @marius.firtonea

    150
    Reputație
    17
    Vizualizări
    76
    Mesaje
    0
    Urmărit de
    0
    Îi urmărește pe
    S-a Înregistrat
    S-a conectat ultima oară

    marius.firtonea Oprește urmărirea Urmărește

    Best posts made by marius.firtonea

    • RE: A1 - Nădlac-Timișoara-Sibiu-Pitești-București

      Salut,
      Autostrada A1 - Sibiu-Pitesti - Lot 2 - Boita - Cornetu - 27.12.2025 - Lucrari Boita
      An nou fericit tuturor!

      postat în AUTOSTRĂZI
      M
      marius.firtonea
    • RE: A1 - Nădlac-Timișoara-Sibiu-Pitești-București

      Inca 2 autorizații pt Mapa:

      • Viaductul v6 si tunelul Boita
      • Viaductul V10 si V11
        Asta duce totalul valorii autorizate la 760 mil lei din totatlul de 4250 mil lei, aprox 18%.
      postat în AUTOSTRĂZI
      M
      marius.firtonea
    • RE: A7 Ploiești - Bacău - Suceava

      La fel a implementat si Porr la viaductul de la Tălmacel, rosturi doar la capete.
      Iar la cel de la Talmaciu similar cu ce e la Trotuș, un rost pe mijlocul structurii cu piloni dublati si rosturi la capetele structurii.

      postat în AUTOSTRĂZI
      M
      marius.firtonea
    • RE: A7 Ploiești - Bacău - Suceava

      @Marynho adevarul e ca tu lucrezi non stop nu ai zile de odihna.

      postat în AUTOSTRĂZI
      M
      marius.firtonea
    • RE: A1 - Nădlac-Timișoara-Sibiu-Pitești-București

      @vancouver Mapa lucreaza de mai bine de o săptămână la V11, am vrut sa filmez eu pe 20, dar m-a lasat drona la greu.
      Daca maine e vreme buna o sa merg pe acolo.

      postat în AUTOSTRĂZI
      M
      marius.firtonea
    • RE: A1 - Nădlac-Timișoara-Sibiu-Pitești-București

      Lotul Mapa acoperit de zapada.
      1000105987.jpg

      1000105988.jpg

      1000105991.jpg

      1000105990.jpg

      1000105989.jpg

      1000105995.jpg

      1000105996.jpg

      1000106000.jpg

      1000105999.jpg

      1000106002.jpg

      postat în AUTOSTRĂZI
      M
      marius.firtonea
    • RE: A1 - Nădlac-Timișoara-Sibiu-Pitești-București

      Salut,

      Autostrada A1 - Sibiu-Pitesti - Lot 2 - Boita - Cornetu - 04.07.2025 - Lucrari Boita
      postat în AUTOSTRĂZI
      M
      marius.firtonea
    • RE: A0 centura București la nivel de autostradă

      @PaulS nu inteleg de ce esti asa hater.
      Ai idee ce eforturi presupune sa filmezi cu drona? Ai idee cat costa o drona si cat de usor o poti busi?
      Daca nu-ti convine ce face omul nu te mai uita, e asa de simplu de criticat.

      postat în AUTOSTRĂZI
      M
      marius.firtonea
    • RE: A7 Ploiești - Bacău - Suceava

      @vancouver din pacate subcontractarea nu o va aplica.
      A dovedit pana acum in multe situații si asa va proceda si acum din mai multe motive:

      1. Orgoliul e prea mare: Umbrarescu a făcut toată autostradă Moldovei;
      2. Nu vrea să împarta profitul: a licitat agresiv si marja e relativ mica;
      3. Statul care nu aplică sancțiuni cum ar fi corect;
      postat în AUTOSTRĂZI
      M
      marius.firtonea
    • RE: A1 - Nădlac-Timișoara-Sibiu-Pitești-București

      Salut,
      Autostrada A1 - Sibiu-Pitesti - Lot 2 - Boita - Cornetu - 08.02.2026 - Lucrari Boita

      postat în AUTOSTRĂZI
      M
      marius.firtonea

    Latest posts made by marius.firtonea

    • RE: A7 Ploiești - Bacău - Suceava

      @trismegistul si sa vezi ce drone au cei din CNAIR.

      postat în AUTOSTRĂZI
      M
      marius.firtonea
    • RE: A1 - Nădlac-Timișoara-Sibiu-Pitești-București

      @daniel22_22 da astea sunt fara acordul de mediu.

      postat în AUTOSTRĂZI
      M
      marius.firtonea
    • RE: A1 - Nădlac-Timișoara-Sibiu-Pitești-București

      A venit noul AC pt MAPA:
      Autorizatia nr 45 -,,Autostrada Sibiu - Pitești, Secțiunea 2: Boița – Cornetu - VIA 16, VIA 17, VIA 18, VIA 19, VIA 38, VIA 39, VIA 40, VIA 41, VIA 42, VIA 43, VIA 44, VIA 45, VIA 46, VIA 47, VIA 48, Tunel Balota din cadrul Sectorului 4, km 19+150 - km 44+500"
      AC
      Daca nici acum cu atata volum de munca, nu intra serios, e clara situatia si o reziliere ar fi mai benefica.

      postat în AUTOSTRĂZI
      M
      marius.firtonea
    • RE: A0 centura București la nivel de autostradă

      @vancouver mi se pare o solutie ft buna cu rosturi cat mai rare, cel putin ca sofer vorbesc, dar banuiesc ca e mai scumpa si mai complicat de proiectat si implementat.
      Asa au facut si Porr la viaductul de la Talmacel.

      postat în AUTOSTRĂZI
      M
      marius.firtonea
    • RE: A1 - Nădlac-Timișoara-Sibiu-Pitești-București

      @gruia88 acolo pare ca pregatesc terenul pt lansator. Grinzile de la V5 vor fi montate cu lansator.

      postat în AUTOSTRĂZI
      M
      marius.firtonea
    • RE: A1 - Nădlac-Timișoara-Sibiu-Pitești-București

      @vancouver foarte corect ce ai punctat, dar aici as zice ca si statul ar trebui sa aiba un rol mai activ in descurajarea unor astfel de jucatori in piata.
      Iar legat de proiectare mi se pare cam trist ca in 4 ani de contract nu au reusit sa finalizeze, ceva probleme sunt la Mapa de merg atat de prost.

      postat în AUTOSTRĂZI
      M
      marius.firtonea
    • RE: A1 - Nădlac-Timișoara-Sibiu-Pitești-București

      @vancouver ft corect criteriul pretului, dar pe de alta parta daca continua sa lucreze in ritmul asta nu termina nici in 5 ani din momentul in care primesc AC pe tot lotul, ceea ce in final tot pe noi ne costa mult, vedem toti cate accidente sunt pe DN7 + ambuteiaje. Cred ca trebe cantarit bine si pusa presiune serioasa pe ei sa creasca mobilizarea sau daca se ajunge la concluzia ca nu se poate nici cum, receptionat proiectul cat mai rapid si reziliat, iar mai apoi cu siguranta vor veni constructori seriosi la licitatie pt ca vor avea toate datele necesare (dar da, asta ar insemna minim 2 ani de pauza).

      postat în AUTOSTRĂZI
      M
      marius.firtonea
    • RE: A13 Sibiu-Brașov-Bacău

      @mihai https://www.youtube.com/watch?v=6V6MdHIwMT0&t=137s e plin de poduri in arc pe A13.

      postat în AUTOSTRĂZI
      M
      marius.firtonea
    • RE: A6, DEx12 autostrăzi și drumuri express Oltenia

      @vancouver bine ca legam metropola Alexandria de București, dar nimic de Bucuresti-Giurgiu

      postat în AUTOSTRĂZI
      M
      marius.firtonea
    • RE: A1 - Nădlac-Timișoara-Sibiu-Pitești-București

      @vancouver deci s-a cam dus si 2026, pana se emite AC, pana se mobilizează e iarna...

      postat în AUTOSTRĂZI
      M
      marius.firtonea