A7 Ploiești - Bacău - Suceava
-
-
wow, iar baga forjă la Filipești, diferență de 2 zile intre filmări.
-
@Azrael Merg bine aici da....forță.
-
-
Deci la Cleja pana la urma din informatiile pe care le avem, pare vorbita treaba cu half-profile pentru 31.08 si cum spuneam, este ok pentru grant PNRR.
Asta e explicatia neglijarii unor pile pe sensul Bacau spre Focsani. Dar merg bine si au echipe destule, asa ca trag sa fie cat mai aproape de gata. In orice caz ar fi util (pentru UMB) sa nu mai aibe de montat grinzi dupa 31.08, langa o autostrada sub trafic si cat mai multe deschideri sa fie betonate deja - le pot betona de pe sensul celalalt, in loc sa se chinuie de jos.
-
Nu cred că se mulțumește UMB-ul cu half profile. Au început cu armare și betonarea pe ambele sensuri, este adevărat au neglijat sensul spre Adjud dar cred că este fortuit, din motive de lipsa personal. Vedem că foarte mulți fierari au mers pe loturile 1 și 2 unde la marile poduri avansul este excelent. Vedem pe la 1 iulie.
-
Oare dacă de azi înainte s-ar concentra exclusiv pe câte un sens al podurilor mari (Cleja, Nicolae Bălcescu, Filipesti) ar avea vreo șansă să ajungă pe 31 august la Roman Vest? La podul peste Moldova probabil trebuie să meargă în paralel cu ambele sensuri, pentru ca trebuie deviat râul. Altfel aș fi spus ca ar fi fost șanse chiar și până la Sabaoani, la cum arată progresul în ultimele săptămâni. Oricum, efortul este epic și resursele sunt întinse la maxim. Pe filmarea din 19.06 se vede ca între Roman Vest și podul peste Moldova folosesc camioane încărcate cu pământ ca să compacteze rampele podețelor. Eu încă sunt optimist văzând mobilizarea; am același sentiment pe care îl aveam toamna trecută privind lucrările dintre Focșani și Adjud, când mulți se îndoiau ca mai e posibil să deschidă ceva și totuși au reușit. Am numărat între Bacău Nord și Sabaoani vreo 6 podețe unde abia acum se apucă de dezgropat capetele piloților, mai sunt multe pasaje locale peste autostradă unde abia au pus grinzile, dar încă cred într-o deschidere până la Roman Vest, fără nodurile de la Trifesti și Filipesti.
-
Mai ai și săptămânile libere. Deși nu o să mai fie ca în trecut să abandoneze șantierul, dar pe rând oamenii o să stea acasă cel puțin încă de 2 ori până la 31.08. Adică ritmul va fi la jumătate în 4 din cele 10 săptămâni rămase.
-
-
-
-
ia te uita ca au predale la podul peste Moldova!
-
Si aici pilele nu sunt asa inalte si merg mai repede
-
-
Din PNRR se vor deconta procentele efectiv realizate.
Poate acum ne mai linistim si noi si de bucuram de filmari si de vara. -
Da, super, cam ce va tot spun si eu de o vreme, sa nu ne mai agitam atata cu pierdutul banilor.
Hai sa punem toata lista de puncte relevante pentru noi:
- Prin adoptarea memorandumului, se finalizează a treia negociere privind modificarea PNRR.
- Echipele tehnice ale ministerelor au finalizat discuțiile cu echipele tehnice ale Comisiei Europene, ca România să poată finaliza absorbția fondurilor europene.
- Au fost două luni de discuții pentru a realiza cele 66 de reforme și cum atingem cele 385 de ținte și jaloane.
- Obiectivul nostru a fost să nu pierdem sumele alocate României pe componenta de grant, sume nerambursabile.
- România păstrează cele 13,6 miliarde de euro sume nerambursabile.
- Până la sfârșitul lui august trebuie să mai absorbim aproape 5 miliarde de euro din această sumă, ca să putem achita lucrările (n.vancouver: pe grant)
- Pe componenta de împrumut, suma rămasă este de 6,64 miliarde euro. Avem o reducere de 1,2 miliarde euro față de sumele anterioare, de la sfârșitul anului trecut. O parte din proiecte nu pot fi finalizate și datorită calculelor făcute pe componente de investiții.
- Pe investiții, discuțiile au vizat să păstrăm pe componenta de grant investițiile care nu au un grad de realizare redus, care au risc minim de a nu fi finalizate. S-au făcut mutări de proiecte, cele cu stadiu avansat au fost mutate pe grant, cele cu progres de lucrări au fost mutate pe împrumut, să nu pierdem banii din grant.
- Salvarea finanțării autostrăzilor: acordul Comisiei Europene ca plata pe autostrăzi să se facă procentual cu ponderea lucrărilor realizate.
- Altă direcție a fost cea legată de reforme și de jaloane și de ținte. Acolo unde în mod obiectiv nu putem să atingem țintele – zona de cale ferată, alte zone – Comisia Europeană a acceptat ținte reduse, astfel încât să nu avem pierderi financiare.
- Pe componenta de decarbonizare, datorită problemelor pe care le avem și faptului că nu am înlocuit centralele pe cărbune cu centralele pe gaz cum ne-am angajat în 2021, există încă risc de pierdere de fonduri dacă nu se acceptă la final o formulă care să prevadă reducerea capacității de producție a unor centrale și nu închiderea lor.
- Partea de recepție a lucrărilor: unele lucrări sunt finalizate parțial, avem investiții noi care din motive birocratice nu vor putea fi racordate la rețeaua electrică. S-a acceptat ca în cazul acestor investiții – foarte multe, sunt mii de investiții gestionate de autoritățile locale – să poată fi recepționate fiind finalizate parțial. Salvăm fonduri importante.
Hello! It looks like you're interested in this conversation, but you don't have an account yet.
Getting fed up of having to scroll through the same posts each visit? When you register for an account, you'll always come back to exactly where you were before, and choose to be notified of new replies (either via email, or push notification). You'll also be able to save bookmarks and upvote posts to show your appreciation to other community members.
With your input, this post could be even better 💗
Înregistrare Autentificare