Forum Construim România
    • Categorii
    • Recente
    • Taguri
    • Populare
    • Utilizatori
    • Grupuri
    • Înregistrare
    • Autentificare

    A8 Tg. Mureș - Tg. Neamț - Iași - Ungheni Prut

    Scheduled Pinned Închis Moved AUTOSTRĂZI
    539 Mesaje 39 Posters 79.1k Vizualizări 4 Watching
    Se încarcă mai multe mesaje
    • Vechi la Noi
    • Noi la Vechi
    • Most Votes
    Răspunde
    • Răspunde ca subiect
    Login pentru a răspunde
    Acest subiect a fost șters. Doar utilizatorii cu privilegii pentru moderarea subiectelor îl poate vedea.
    • EmericE Deconectat
      Emeric
      ultima editare de

      Pe surse "semi-oficiale", in jur de 800 de oameni au depus CV-uri la Danlin, de cand a inceput sa castige si loturi de autostrazi.

      Duta CD 1 Reply Last reply Răspunde Citează 0
      • Duta CD Deconectat
        Duta C @Emeric
        ultima editare de

        @Emeric Toată lumea la xxl la angajare.......

        1 Reply Last reply Răspunde Citează 0
        • T Deconectat
          trismegistul @vancouver
          ultima editare de

          @vancouver Tot se aud diverse "pasarele" care spun una sau alta. Intrebarea mea e de ce nu se anunta si public un castigator, daca tot se stie de atata timp. Ma indoiesc ca ar fi vreo rea-credinta sau ca e doar un simplu proces birocratic, mai ales ca se aude ca la SAFE trebuie semnate contractele pana in 31 mai.

          1 Reply Last reply Răspunde Citează 0
          • vancouverV Deconectat
            vancouver
            ultima editare de vancouver

            Pasarelele pot sa spuna doar care-i ordinea financiara. Acum fiecare oferta este analizata, pentru a vedea daca este conforma sau nu. In plus exista un punctaj, in care nu conteaza doar partea financiara (o complicatie inutila, care lungeste procesul de decizie si lasa loc de interpretari, dar mai ales da ocazia unor contestatii). Dupa ce avem punctajul la toate criteriile, abia atunci vom sti ierarhia corecta.

            In Germania e mult mai simplu:

            • firmele mari sunt precalificate (exista o procedura separata de precalificare). Asta inseamna ca o firma mare precalificata este considerata "cunoscuta" si "sigura". Nu mai sta nimeni la fiecare licitatie sa-i numere camioanele, oule, ouale incondeiate si numarul de pixuri!
            • singurul si unicul critieriu este pretul
            • la 5 minute dupa ora limita de depunere online a ofertelor se stie castigatorul.
            • pentru ca singurul criteriu este pretul, contestatiile in instanta sunt cvasi-excluse.
            • doar daca apar firme noi, fara precalificare mai apare o perioada de asteptare de cateva luni, pentru ca o comisie sa le analizeze, sa confirme daca oferta este admisibila sau nu, daca firma are experienta necesara etc.

            In instanta ajung doar cazuri speciale, rare.

            Railway fan. But motorways have to be done first!

            1 Reply Last reply Răspunde Citează 4
            • AutoInfraHUBA Deconectat
              AutoInfraHUB
              ultima editare de

              Autostrada A8 Tg Mureș - Miercurea Nirajului 09.03.2026
              1 Reply Last reply Răspunde Citează 3
              • S Deconectat
                snake69fast
                ultima editare de

                Știe cineva cu cât s-a bugetat anul ăsta Moțca - Leghin?

                1 Reply Last reply Răspunde Citează 0
                • vancouverV Deconectat
                  vancouver
                  ultima editare de vancouver

                  ^ aprox 600 milioane lei (cam asa a fost si alocarea pe anul trecut, doar ca nu s-a folosit, doar 100 milioane au fost cheltuiti in 2025)

                  Probabil in partea a doua a anului vor intra tare aici cu partea de terasamente, poate izolat vom vedea si primele asfaltari. Pe structuri insa ma tem ca nu au forta sa intre in 2026 sau cel mult prin octombrie noiembrie.

                  PS. Avem 230 milioane lei alocate si pentru zona montana, care cuprinde si lotul Miercurea Nirajului - Sarateni, unde probabil vom avea primele lucrari anul asta.

                  Railway fan. But motorways have to be done first!

                  S 1 Reply Last reply Răspunde Citează 2
                  • S Deconectat
                    stefan27 @vancouver
                    ultima editare de

                    @vancouver eu cred ca banii ăia sunt mult prea puțini, gândește te ca danlin cică ar fi terminat deja mare parte din proiectare, nici nu știi, poate la rectificare, dar nu cred, banii sunt foarte puțini oricum ar fi!

                    T 1 Reply Last reply Răspunde Citează 2
                    • T Deconectat
                      trismegistul @stefan27
                      ultima editare de

                      @stefan27 Nu avea cum să termine Danlin proiectarea, chiar dacă s-au apucat din iarnă și au făcut foraje pe zăpadă. Poate prin mai cel mai devreme să depună proiectul tehnic spre avizare. Ideal pentru ei ar fi să înceapă execuția prin iunie, lotul este scurt și poate fi făcut relativ repede. Cat despre sume, să se emită facturi pentru ca din iulie se poate face rectificare dacă este prinsă poziția in buget. Cine știe însă ce va fi cu guvernarea și planeta asta până atunci…

                      1 Reply Last reply Răspunde Citează 0
                      • vancouverV Deconectat
                        vancouver
                        ultima editare de

                        Mădălina Podaru  /  mart. 16

                        Autostrada A8 Târgu Mureș-Târgu Neamț. Ministerul Transporturilor a alocat aproape 40 de milioane de lei pentru exproprierile de pe lotul 2B Grințieș-Pipirig

                        Autostrada A8 Târgu Mureș-Târgu Neamț. Ministerul Transporturilor a alocat aproape 40 de milioane de lei pentru exproprierile de pe lotul 2B Grințieș-Pipirig

                        Ministerul Transporturilor și Infrastructurii a alocat sumele necesare exproprierilor pentru lotul 2B Grințieș-Pipirig al Autostrăzii A8 Târgu Mureș-Târgu

                        Ministerul Transporturilor și Infrastructurii a alocat sumele necesare exproprierilor pentru lotul 2B Grințieș-Pipirig al Autostrăzii A8 Târgu Mureș-Târgu Neamț, secțiunea II Miercurea Nirajului-Leghin, anunță Compania Națională de Investiții Rutiere.

                        Astfel, au fost alocate 39,9 milioane lei pentru exproprierea imobilelor proprietate privată, care fac parte din coridorul de expropriere al lotului cu o lungime de 31,5 kilometri din județul Neamț, suma reprezentând totalul necesar pentru procedura de expropriere.

                        În februarie 2026, CNIR a emis Decizia de expropriere pentru loturile 1B Miercurea Nirajului-Sărățeni, 1C Sărățeni-Joseni, 1D Joseni-Ditrău, 2A Ditrău-Grințieș și 2C Pipirig-Vânători Neamț (Leghin).

                        Railway fan. But motorways have to be done first!

                        1 Reply Last reply Răspunde Citează 0

                        Hello! It looks like you're interested in this conversation, but you don't have an account yet.

                        Getting fed up of having to scroll through the same posts each visit? When you register for an account, you'll always come back to exactly where you were before, and choose to be notified of new replies (either via email, or push notification). You'll also be able to save bookmarks and upvote posts to show your appreciation to other community members.

                        With your input, this post could be even better 💗

                        Înregistrare Autentificare
                        • First post
                          Last post