A1 - Nădlac-Timișoara-Sibiu-Pitești-București
-
-
-
-
-
-
-
Autostrada Sibiu-Pitești (A1): continuă lucrările pe secțiunea montană, încă din primele zile ale acestui an!
În ciuda condițiilor meteo nefavorabile, lucrările pe Secțiunea 2 (Boița-Cornetu) a autostrăzii Sibiu-Pitești continuă fără întrerupere.
Strategia noastră de execuție pune accent pe punctele critice unde tehnologia permite avansul constant, indiferent de anotimp, cu respectarea normelor tehnice de calitate.
La tunelul Robești (900 m) lucrările avansează.
Am solicitat constructorului turc Mapa-Cengiz menținerea mobilizării, care acum a ajuns la peste 70 de muncitori și 40 de utilaje.
Săpăturile în versant nu sunt împiedicate de vremea de afară, ceea ce permite continuarea lucrărilor în siguranță.
S-au excavat deja 240 de metri în galeria dreaptă și 200 de metri în cea stângă.
Se pregătesc acum operațiunile pentru dinamitarea la capătul dinspre Sibiu al tunelului Robești.
Fluxul de materiale este asigurat prin producția în fabrica de la Sibiu a grinzilor de beton și a confecțiilor metalice.
Au fost finalizate 328 de grinzi din beton, produse în condiții optime, nefiind expuse înghețului în fazele critice de execuție.
Pentru viaductul Boița, lucrările la tablierul metalic continuă, utilizând peste 4.000 de tone de metal din necesarul total de 40.000 de tone pentru acest contract.
Stadiul fizic a depășit 8% pe întreaga secțiune de 31,33 km. -
@mihai Meserie....ușor ușor începe să iasă....trăiască fondurile europene!
-
Lotul Mapa acoperit de zapada.










-
O veste buna la inceput de an
-
-
In perioada asta o sa fie progres doar la tuneluri . Poate resursele celor de la UMB care acum se odihnesc pe A7 / A8 pot sa ajute suplimentar pe A1 la tuneluri , mai ruleaza din ei si invata omaneii hands-on , cel putin fiind mai liber pe celelate santiere ar putea sa investeasca in invatare atat celor Tesa cand si a muncitorilor .
Pe A1 Sibiu - Boita sunt ceva planuri sa inceapa un al 2 lea tunel ?
-
@gruia88 Pe A1 Sibiu - Boita au AC pe primul tunel de la Boita, dar pare ca mai au de excavat pana sa ajunga la portaluri.
Din randari, portalurile par similare cu cele de la Robesti.