Buget, fonduri europene, finantarea infrastructurii de transport
-
https://arenaconstruct.ro/guvernul-pregateste-simplificarea-procedurilor-de-mediu-si-de-avizare/
Intre altele se reduce termenul pentru "decizia de încadrare" la avizul de mediu: de la 90 de zile la 60 de zile.
-
Noi fonduri europene disponibile si pentru Romania:
Planul include și măsuri pentru întărirea securității la granițe, prin Inițiativa European Drone Wall. documentul prevede sprijin pentru conectarea rețelelor electrice din statele baltice la sistemul energetic european, dar și programe pentru educație și locuri de muncă.
Cu toate acestea, repartizarea exactă a fondurilor între cele nouă state nu a fost încă stabilită. Reprezentanții UE urmează să discute detaliile cu guvernele naționale la un eveniment EastInvest programat la finalul lunii februarie.
- La noi zona Moldovei sta prost la capitolul productie de energie electrica. Noi centrale termice si electrice, de ex. pe gaz, geotermale sau solare, ar crea si locuri de munca si ar echilibra sistemul - mai ales daca fiecare punct de productie ar fi dotat si cu posibilitati de stocare.
- S-ar putea face un upgrade la drumurile judetene si nationale secundare din judetele de frontiera est si nord, pentru a putea deplasa rapid echipamentele de protectie (gen dom de protectie aeriana). Poate chiar ici colo o centura noua, acolo unde acum drumul trece prin sate nesfarsite. De ex. DN26 Galati - Oancea e jale si o relocare a DN-ului in afara satelor de pe parcurs ar fi minunata.
- S-ar putea dezvolta mini-facilitati medicale in orasele mici de langa granita, policlinici cu sectie de nasteri, dializa si medicina de urgenta pentru tratarea ranilor fizice (chirurgie, ortopedie).
-
@vancouver a spus în Buget, fonduri europene, finantarea infrastructurii de transport:
. De ex. DN26 Galati - Oancea e jale si o relocare a DN-ului in afara satelor de pe parcurs ar fi minunata
Am scris și pe skycraper în legătură cu cea mai bună variantă săre N județului. E vorba de DN24D , care se desprinde din DN26 la N de Vânători și continuă spre N județului. Până la Cuca nu e nici o localitate pe traseu. Cuca poate fi foarte ușor ocolită pe la est. E câmp , nu sunt văi , și practic scurtezi traseul cu vreo 2 km , până la intersecția spre Viile. La Viile și Tg Bujor sunt câteva șosele de legătură ce vin perpendicular dinspre vest , ce erau ptr "drumul blindatelor" . Dovadă e că , mult timp , au rezistat în forma inițială pe rampele de urcare , sectore din piatră cubică. O cerință ptr blindate.
Acest DN24D poate fi scurtat spre Galați și prin eliminarea unor curbe. Dacă se dorește poate fi continuat prin spatele satelor Vânători și Costi(partea spre vest) , până în centura Galați. Ar fi nevoie de construirea unui segment nou de vreo 4 km , și a unui pod peste CF în dreptul cimitirului evreiesc. Eu consider acest segment necesar , ptr a degreva puțin DN26 , și problemele cauzate de expansiunea acestor două sate.Dpdv militar are și mai mult sens. DN24D "merge" doar pe "zona înaltă"(dealurile de pe partea de vest a luncii Prutului , și Chinejei. DN26 deși pe hartă pare mai direct , în realitate nu e . Distanțele sunt relativ egale. Cu avantajul că DN24D traversează județul pe "zona înaltă" relativ neîntrerupt.
Acest DN24D ar putea reprezenta o adevărată coloană vertebrală ptr a uni jumătatea de N a județului ..rapid , spre sud. Chiar și la o bandă pe sens , viteza medie poate fi apropiată de maximul constructiv , ptr că geometria o permite , și ptr că nu există sate pe parcurs. Trebuie doar refăcut de la nivel fundație , exact cum a fost refăcut DN26 recent , și corectat traseul pe porțiunile menționate. Plus că , realizarea bucății de la vest de Vânători , Costi , ar permite realizarea unei conexiuni foarte rapide dinspre poligonul Smârdan , spre punctele de trecere dinspre N județului.
-
CNAIR
Program de construcție autostrăzi/drumuri expres
Finalizarea obiectivelor aflate în prezent în execuție, respectiv:
– Autostrada Sibiu – Pitești, Secțiunile 2, 3, 4;
– Autostrada de Centură a Municipiului București, Sector Centura Nord;
– Autostrada Brașov – Târgu Mureș – Cluj – Oradea;
– Autostrada Focșani – Bacău, Loturile 2 si 3; – Autostrada Bacău – Pașcani, Loturile 1, 2 si 3;
– Autostrada Lugoj – Deva;
– Autostrada Sibiu – Făgăraș, Tronson 1, 2, 3 si 4;
– Autostrada Târgu Mureș – Târgu Neamț, Secțiunea I, Târgu Mureș – Miercurea Nirajului, Secțiunea III, Leghin – Târgu Neamț;
– Pod peste Prut la Ungheni;
– Drum Expres Brăila – Galați;
– Drum Expres Arad – Oradea, Loturile 1, 2 și 3;
– Drum Expres Conexiune Satu Mare (VO Satu Mare) – Oar.Finalizarea procedurilor de atribuire a contractelor pentru proiectare şi execuție lucrări lansate și demararea lucrărilor pentru următoarele obiective:
– Autostrada Craiova – Filiași si Drum Expres Filiași – Târgu Jiu;
– Autostrada Pașcani -Suceava, loturile 1 și 2;
– Autostrada Suceava – Siret, loturile 1 si 2;
– Autostrada Timișoara – Moravița, Tronson 1 și 2;
– A4 Alternativa Techirghiol.Finalizarea etapei de proiectare – faza elaborare Studiu de Fezabilitate/ Proiect Tehnic pentru următoarele obiective:
– Autostrada Brașov – Făgăraș;
– Autostrada Baia Mare – Suceava, Loturile 1, 2 și 3;
– Drum Expres Constanța-Tulcea; – Drum Expres Tișița – Albița;
– Drum Expres Brăila (Jijila) – Tulcea (Cataloi);
– Drum Expres Buzău-Brăila; – Drum de mare viteza București – Alexandria;
– Drum de mare viteza Filiași-Drobeta-Turnu Severin;
– Drum de mare viteza Drobeta-Turnu Severin – Domasnea;
– Drum de mare viteza Domasnea – Caransebeș;
– Drum de mare viteza Caransebeș – Lugoj; – Drum Expres București – Târgoviște;
– Drum expres Ploiești – Găești;
– Drum expres Baia Mare – Satu Mare;
– Drum expres Găneasa (DX 12) – Rm. Vâlcea – Tigveni (A1);
– Pod peste Dunăre, Giurgiu – Ruse II.Programul de modernizare/ reabilitare drumuri naționale
Finalizarea obiectivelor aflate în execuție – ce însumează un număr de 321,57 km
– Lărgire la 4 benzi DN 7 Bâldana și Titu – 21,4 km;
– DN 71, Bâldana – Târgoviște – Sinaia;
– DN 73 Pitești – Câmpulung – Brașov, km 13+800 – km 42+850, km 54+050 – km 128+250, loturile 1 și 2 (103,25 km);
– DN 52, Alexandria – Turnu Măgurele (45,96 km);
– DN 73F km 0+000 – km 8+450 Moieciu de Jos -Cheia – Moieciu de Sus (8,45 km);
– Lărgire la 4 benzi DN1A și măsuri de siguranță rutieră pentru sectorul cuprins între Centura București și intersecția cu șoseaua Chitila-Mogoșoaia (1,28 km).CNIR
Autostrada Târgu Mureș-Târgu Neamț, “Secțiunea II: Miercurea Nirajului – Leghin, km 22 + 000 – km 181+195, județul Mureș, județul Harghita și județul Neamț (116,2 km);
Autostrada Târgu Neamț – Iași – Ungheni (88,77 km);
Autostrada Bacău – Brașov (162 km);
Autostrada Ploiești – Brașov (112,75 km);
Drumul Expres Bacău – Piatra Neamț (51 km);
Drumul Expres Focșani – Brăila (73,5 km);
Drumul Expres Filiași – Târgu Jiu (63,7 km);
Autostrada Brașov – Târgu Mureș – Cluj – Oradea, subsecțiunea 3C2 Chiribiș – Biharia (Km 30+550 – Km 59+100), inclusiv Nod rutier: A3 (km 39+940) – DN 1P (Spinuș) (28,55 km);
Drum de Mare Viteză București – Giurgiu (65 km);
Legătură rutieră între Autostrada de centura București Nord și viitorul Terminal 2 al Aeroportului Internațional Henri Coandă (AIHC) (2,55 km);
Drum expres Brăila (Jijila) – Tulcea (Cataloi) (61 km)si lista e mai lunga, vedeti in articol
-
Interesant !
Centura Craiova Sud II , Rizzani de Eccher, nu apare în cincinalul ăsta. Ieri au zis că e 90% și dacă the stâlp e mutat și dacă schimbă grinzile gratis, după 3 ani de la terminarea contractului, poate că, cine știe ...
Au un singur LEA călare pe locul unei culee, din 2022, tot se mută stâlpul, mâine.
Pasaje au unul cu 3 minideschideri suprabetonat de 2 ani și altul, ăsta cu culeea, de 8 deschideri peste CF.
1+1 benzi e centura.
Ultimul are 6 deschideri cu grinzi urcate, jumate armate. Restul de grinzi sunt împrăștiate pe jos, de 3 ani.
Au expirat grinzile și trebuie schimbate. Toate.
Da !Plățile la zi cică, dar dacă ăia nu fac aproape nimic de 4 ani, ce le-or fi plătit la zi ...
Mi-e milă de DNCB 14.7 Km, A1-DN5. Rizzani n-au bani nici de hârtie igienică dar au de pasaje cu 3 niveluri !
-
VIDEO INTERVIU | Un elev a transformat bugetul statului într-o platformă ușor de înțeles pentru cetățeni: „Toată lumea plătește taxe, iar mulți vor să știe cum sunt folosite”

-
-
Din 2022
Deputaţii USR Cristina Prună şi Radu Miruţă au depus în Parlament, miercuri, legea responsabilităţii în energie, care interzice scoaterea din sistemul energetic românesc a unei capacităţi de producţie pe huilă sau lignit înainte să fie înlocuită cu o altă sursă, care să poată produce cel puţin aceeaşi cantitate de energie electrică.
Potrivit unui comunicat de presă al USR, propunerea vine în contextul în care PSD şi PNL au votat, marţi, pentru închiderea carierelor de cărbune din România, ceea ce va duce la închiderea unor termocentrale importante care ard huilă şi lignit, chiar dacă România înregistrează un deficit important de producţie, într-o perioadă de criză energetică.
Sursa citată aminteşte că PSD şi PNL au respins toate amendamentele prin care USR a încercat să păstreze această producţie importantă de energie, invocând în sprijinul votului lor o falsă nevoie de a îndeplini un jalon din PNRR.
„România şi Europa se află în cea mai gravă criză energetică din ultimele decenii, iar actuala coaliţie PSD-PNL se joacă cu soarta românilor. Înainte de închiderea unor capacităţi energetice pe bază de huilă sau lignit, e nevoie să fie stabilită o condiţie esenţială: niciun MW retras din funcţiune până nu avem o capacitate nouă care să îi ia locul şi să producă cel puţin aceeaşi cantitate de energie. Investiţiile în sectorul energetic lipsesc cu desăvârşire din cauza incompetenţei actualului ministru şi a balamucului legislativ promovat de coaliţia de guvernare. Miliarde de euro din Fondul de Modernizare zac nefolosite. Nu au terminat nici până astăzi centrala de 430 MW de la Iernut, deşi am primit promisiuni la fiecare 6 luni. Cerem responsabilitate din partea politicienilor puterii şi să nu se joace cu securitatea energetică a României”, a declarat deputata USR Cristina Prună, vicepreşedintă a Comisiei pentru industrii şi servicii, conform sursei menţionate.
„Pentru că România a ajuns din exportator net de energie electric, importator net, pentru că doar în 3 ani România a închis 25% din capacităţile de producţie de energie electrică, dar şi pentru că utilizarea energiei pe bază de cărbune este una dintre puţinele soluţii raţionale în momentele de criză energetică, am depus astăzi proiectul de lege a responsabilităţii în energie. Acesta prevede un lucru simplu: nu pot fi retrase din Sistemul Energetic Naţional unităţi de producţie a energiei electrice pe bază de huilă sau lignit dacă nu au fost puse în funcţiune anterior noi capacităţi de producţie a energiei electrice din orice altă sursă, care să producă într-un an calendaristic echivalentul mediei energiei produse în ultimii 3 ani de sursa care este retrasă”, a declarat deputatul Radu Miruţă, mai indică sursa amintită.
USR face un apel către toate partidele parlamentare să susţină şi să adopte legea responsabilităţii în energie, deoarece industria energetică din România suferă din cauza schimbărilor legislative nocive din ultimul an şi a lipsei investiţiilor în acest sector strategic.
-
@JohnDoe Ce rău ești!!!! :)))
-
Sunt un mare admirator al lui Caragiale:
Farfuridi: Da, așa, dacă e trădare, adică dacă o cer interesele partidului, fie.
Brânzovenescu: Dar cel puțin s-o știm și noi! -
legea responsabilităţii în energie, care interzice scoaterea din sistemul energetic românesc a unei capacităţi de producţie pe huilă sau lignit înainte să fie înlocuită cu o altă sursă, care să poată produce cel puţin aceeaşi cantitate de energie electrică.
Ba frate da si astia au copiat cuvant cu cuvant :). Sau pate gandesc la fel?
Hello! It looks like you're interested in this conversation, but you don't have an account yet.
Getting fed up of having to scroll through the same posts each visit? When you register for an account, you'll always come back to exactly where you were before, and choose to be notified of new replies (either via email, or push notification). You'll also be able to save bookmarks and upvote posts to show your appreciation to other community members.
With your input, this post could be even better 💗
Înregistrare Autentificare
UE pune la dispoziție 28 de miliarde de euro pentru regiunile estice afectate de războiul din Ucraina