Forum Construim România
    • Categorii
    • Recente
    • Taguri
    • Populare
    • Utilizatori
    • Grupuri
    • Înregistrare
    • Autentificare

    Lucrări de reabilitare sau construcție căi ferate

    Scheduled Pinned Închis Moved CĂI FERATE
    559 Mesaje 19 Posters 110.5k Vizualizări 1 Watching
    Se încarcă mai multe mesaje
    • Vechi la Noi
    • Noi la Vechi
    • Most Votes
    Răspunde
    • Răspunde ca subiect
    Login pentru a răspunde
    Acest subiect a fost șters. Doar utilizatorii cu privilegii pentru moderarea subiectelor îl poate vedea.
    • M Conectat
      mihai
      ultima editare de

      Cluj N -Oradea-Ep. Bihor, lot 4 Aleșd- Front
      1 Reply Last reply Răspunde Citează 1
      • ncbN Deconectat
        ncb
        ultima editare de

        Cluj Napoca – Oradea – Episcopia Bihor , lot 3 Poieni – Aleșd
        1 Reply Last reply Răspunde Citează 1
        • M Conectat
          mihai
          ultima editare de

          Stadiul lucrărilor PNRR Lot 4 Arad - Timișoara Nord - 18.4.2026
          1 Reply Last reply Răspunde Citează 1
          • M Conectat
            mihai
            ultima editare de

            UPDATE ȘANTIER GARA CLUJ-NAPOCA
            JohnDoeJ 1 Reply Last reply Răspunde Citează 1
            • JohnDoeJ Deconectat
              JohnDoe @mihai
              ultima editare de

              Oare reportajul despre legatura Romania -Rep Moldova merge aici?

              Trenul a trecut Prutul spre Fălciu, după o pauză de peste 30 de ani

              Culmea optimismului: am o potcoava, imi mai trebuie trei, calul si caruta.

              1 Reply Last reply Răspunde Citează 3
              • M Conectat
                mihai
                ultima editare de

                🛠️ Șantier Spectaculos în Gara Brașov! 🏗️ Modernizarea Macazurilor de Mare Viteză 🚆 22 Aprilie 2026
                vancouverV 1 Reply Last reply Răspunde Citează 0
                • vancouverV Deconectat
                  vancouver
                  ultima editare de

                  BAWI prezinta imagini ca in Germania – Lucrările de modernizare a infrastructurii feroviare pe tronsonul Bănița – Merișor se apropie de final

                  https://mobilitate.eu/bawi-prezinta-imagini-ca/

                  Railway fan. But motorways have to be done first!

                  1 Reply Last reply Răspunde Citează 1
                  • vancouverV Deconectat
                    vancouver @mihai
                    ultima editare de

                    @mihai Interesanta operatia de montare a acelui macaz. Dar in rest e jale: pe ditai statia o singura echipa concentrata intr-un singur punct.... Trebuia minim inca una sa se ocupa sa scoata linia 4 veche si sa o puna pe cea noua, cu peronul aferent! Nu mai vorbim ca trebuie continuata treaba si in cap X.

                    Railway fan. But motorways have to be done first!

                    1 Reply Last reply Răspunde Citează 1
                    • ncbN Deconectat
                      ncb
                      ultima editare de

                      M300 Lotul 3 Poieni-Aleșd, au început lucrările si în județul Cluj!
                      1 Reply Last reply Răspunde Citează 2
                      • vancouverV Deconectat
                        vancouver
                        ultima editare de vancouver

                        Pentru prima data cand vad cu dovada tren care merge cu 160 in Transilvania. De la min. 25 intre Alba Iulia si Orastie. Si inca o data intre Paulis si Arad la min. 31. Trenul este Dacia.

                        Cluj Napoca - Arad via Blaj | Calatorie pe urmele trenului "Corvin" in 2026

                        Railway fan. But motorways have to be done first!

                        1 Reply Last reply Răspunde Citează 3
                        • M Conectat
                          mihai
                          ultima editare de

                          ⛏ Stadiul Lucrărilor la Calea Ferată Gara Brașov Ep 38 🚆 26.04.2026
                          1 Reply Last reply Răspunde Citează 3
                          • vancouverV Deconectat
                            vancouver
                            ultima editare de

                            Muncitorii au intrat probabil în binemeritata vacanță de 25 aprilie până pe 5 iunie, adică de ziua muncii și a copilului comasate.

                            Railway fan. But motorways have to be done first!

                            1 Reply Last reply Răspunde Citează 1
                            • M Conectat
                              mihai
                              ultima editare de

                              Oradea EST-Primele macaze și traverse noi-28.04.2026 🚂🚦🚩🏗🚧
                              JohnDoeJ 1 Reply Last reply Răspunde Citează 1
                              • JohnDoeJ Deconectat
                                JohnDoe @mihai
                                ultima editare de

                                E la vecini

                                Tronsonul feroviar Cahul-Giurgiulești ar putea fi repus în funcțiune începând cu 7 mai

                                Culmea optimismului: am o potcoava, imi mai trebuie trei, calul si caruta.

                                1 Reply Last reply Răspunde Citează 1
                                • vancouverV Deconectat
                                  vancouver
                                  ultima editare de vancouver

                                  WOW, o lucrare inceputa in 1987, este in sfarsit functionala 100%: electrificarea Galati - Hanu-Conachi - Tecuci. Ultima reduta era substatia de tractiune Hanu Conachi. Trenurile mergeau deja cu tractiune electrica de cativa ani, dar nu puteau fi mai mult de 2-3 trenuri usoare pe parcurs (ambele sensuri). Acum in sfarsit se poate circula normal, inclusiv marfa grea.

                                  Prin operaționalizarea substației, sectorul Galați – Barboși – Tecuci – Doaga – Mărășești devine o rută alternativă viabilă pentru traficul feroviar, în special pentru trenurile de marfă. Comparativ cu traseul Galați – Buzău – Focșani – Mărășești, ruta prin Tecuci – Doaga este cu aproximativ 117 km mai scurtă, ceea ce reduce timpii de parcurs, consumul specific de energie și gradul de ocupare a infrastructurii. În plus, degrevează axa prin Buzău, deja intens utilizată.

                                  https://mobilitate.eu/substatia-de-tractiune-electrica/

                                  Asta este viteza normala cu care se misca statul român, fara presiune politica, cu bani doar de la bugetul de stat. Bine statul roman nu e ceva abstract, ci este vorba de capacitatea functionarilor de stat din CFR Infrastructura. Daca-i critici, sar in sus, ca numai ei se pricep, orice om din afara este habarnist. Deci mai bine sa-i lasam sa-si faca treaba. Avem aici dovada exacta a capacitatii lor de a face treaba, daca sunt lasati in pace.

                                  Railway fan. But motorways have to be done first!

                                  JohnDoeJ 1 Reply Last reply Răspunde Citează 3
                                  • JohnDoeJ Deconectat
                                    JohnDoe @vancouver
                                    ultima editare de

                                    @vancouver avem parca linia dintre Pitesti si Sibiu ce e in lucru, nu e in lucru.
                                    Probabil ca ce a inceput pingelica plumbuitu e tabu, nu ne apropiem decat cu mare bagare de seama.

                                    Culmea optimismului: am o potcoava, imi mai trebuie trei, calul si caruta.

                                    1 Reply Last reply Răspunde Citează 0
                                    • vancouverV Deconectat
                                      vancouver
                                      ultima editare de

                                      Daca te referi la linia Pitesti - Valcele - Rm. Valcea, aceea a fost in lucru intre 1983 si 1989. Ulterior a fost abandonata, nefiind ceva utilizabil la modul serios. In tuneluri nu are inaltime de electrificare, podurile realizate cu ieconomie de material, adica armatura cu rezistenta insuficienta, sina era de cea mai proasta calitate, umpluturile facute aiurea de o luau la vale, chiar si piciorele unor poduri au luat-o la vale, ceea ce inseamna darâmare si refacere din temelii. Totul a fost proiectat pentru viteze mici, la nivel de anii 1880, nu 1980. Aia a fost una din lucrarile de care Ceausescu si-a batut joc, ingropand un miliard de lei de atunci. De fapt lucrarea a fost facuta impotriva vointei lui Ceausescu, dar a tot taiat din fonduri si a obligat proiectantii la diverse improvizatii. Costurile corecte erau pe la 2-3 miliarde lei, el a dat ordin sa se incadreze in 1 miliard.

                                      Dupa 1990 au fost facute doar niste studii, s-a scos sina si traversele si atat. Nu este in lucru si cel mai probabil nu se va face niciodata sau daca se va face, atunci mare parte din ce este in teren va trebuie daramat.

                                      Railway fan. But motorways have to be done first!

                                      1 Reply Last reply Răspunde Citează 3
                                      • M Conectat
                                        mihai
                                        ultima editare de

                                        Modernizarea tronsonului Caransebeș – Lugoj avansează
                                        1 Reply Last reply Răspunde Citează 2
                                        • M Conectat
                                          mihai
                                          ultima editare de

                                          Evoluție execuție lucrări Viaduct Cârcea
                                          1 Reply Last reply Răspunde Citează 1
                                          • vancouverV Deconectat
                                            vancouver
                                            ultima editare de

                                            Ambele fire acum in circulatie intre Mintia si Ilia (pe CF 200 Deva - Arad).

                                            Adrian Bărbulescu  /  mai 6

                                            A fost dat în exploatare al doilea fir de pe o variantă feroviară nouă

                                            A fost dat în exploatare al doilea fir de pe o variantă feroviară nouă

                                            La aproape nouă ani de la semnarea contractului de modernizare, firul II de pe calea ferată Ilia-Mintia a fost dat în exploatare

                                            Railway fan. But motorways have to be done first!

                                            1 Reply Last reply Răspunde Citează 1

                                            Hello! It looks like you're interested in this conversation, but you don't have an account yet.

                                            Getting fed up of having to scroll through the same posts each visit? When you register for an account, you'll always come back to exactly where you were before, and choose to be notified of new replies (either via email, or push notification). You'll also be able to save bookmarks and upvote posts to show your appreciation to other community members.

                                            With your input, this post could be even better 💗

                                            Înregistrare Autentificare
                                            • First post
                                              Last post