A3 București-Brașov-Cluj Napoca-Borș și A10 Sebeș-Turda
-
Dar, când e dead-line-ul oficial pentru terminarea etapei de proiectare? Aici este AM? Doar dacă la a doua întrebare răspunsul e Da sau procedura de mediu e pe final, putem spera la 2026 cu ceva lucrări incipiente.
În plus, parca știam că va fi un nod și în zona Treznea (înainte de Meseș cum vii dinspre Cluj) sau "ceva" care să deservească (pentru mașinile mici) perioada în care se va lucra la tunel. Prin "ceva" mă refer inclusiv și la o ieșire de siguranță permanentă în caz de probleme la un tunel așa lung care poate fi folosită provizoriu pana e gata tunelul. Așa ar rămâne (pentru mașinile mici, în ipoteza în care se termină ambele bucăți: Românași - Treznea + Centura - Nusfalau) exclusiv vreo 2 km de drum județean + vreo 3 pe DN1 + Centura Zalăului până la celălalt nod de după Meseș. -
-
@vladb, da ai dreptate:
sept 2025 ordin de incepere, proiectarea este 18 luni. Apoi urmeaza ping pong cu avizarile, adica timpii cat dureaza ca entitati ale statului sa dea diverse autorizatii nu sunt din vina constructorului, deci se adauga la cele 18 luni. Sa luam realist 24 luni din sept. 2025 pana avem AC complet. Deci realist in toamna 2027 ar trebui sa intre peste tot. Mai devreme doar punctual poate daca au AC dat pe zone mai usoare sau pentru organizare de santier.
-
@vancouver mi se pare ca esti ft optimist vazand ce e pe PISI 2 si 3
-
Cred ca se poate face un acord cu constructorul sa prioritizeze finalizarea Nusfalau - Zalau in 2-3 ani de la inceperea constructiei.
-
-
-
@vancouver
Numai bucata aia până în tunel, dinspre poarta sălajului, are 7 structuri duble, o parcare și o supratraversare.
Cam cât au chinezi pe A0 3 Nord acum în lucru !
Și nu știu dac-o fi plat pe acolo ! -
-
-
Se misca foarte bine Ozaltin in general. Totusi la podul in consola balansata lucrurile nu merg chiar conform planului lor, anuntat anul trecut. La final de februarie toate cele 4 balansari trebuiau sa fie echipate si pornite. Ori ultima inca nu este echipata, penultima este in curs de montaj. Drumul critic este determinat evident de ultima balansare. Cum pare acum, va fi gata de start in cel mai bun caz in mai. Daca punem optimist 5 luni pentru toate turnarile, iesim la final de octombrie. Deci intr-adevar devine la limita o deschidere anul asta.
-
@vancouver exact asta ma uitam si eu. Ozaltin se misca mult mai bine la Topa Mica decat aici la Nadaselu. La Topa Mica nu vad niciun impediment pentru o deschidere in 2026, dar la Nadaselu tare mi-e ca se intra in 2027.
-
Hello! It looks like you're interested in this conversation, but you don't have an account yet.
Getting fed up of having to scroll through the same posts each visit? When you register for an account, you'll always come back to exactly where you were before, and choose to be notified of new replies (either via email, or push notification). You'll also be able to save bookmarks and upvote posts to show your appreciation to other community members.
With your input, this post could be even better 💗
Înregistrare Autentificare