Forum Construim România
    • Categorii
    • Recente
    • Taguri
    • Populare
    • Utilizatori
    • Grupuri
    • Înregistrare
    • Autentificare

    Economie

    Scheduled Pinned Închis Moved DISCUȚII GENERALE
    135 Mesaje 14 Posters 9.3k Vizualizări 2 Watching
    Se încarcă mai multe mesaje
    • Vechi la Noi
    • Noi la Vechi
    • Most Votes
    Răspunde
    • Răspunde ca subiect
    Login pentru a răspunde
    Acest subiect a fost șters. Doar utilizatorii cu privilegii pentru moderarea subiectelor îl poate vedea.
    • Duta CD Deconectat
      Duta C @JohnDoe
      ultima editare de

      @JohnDoe Miruță e șmecher! Ăsta da patriot ......bravo lui!

      1 Reply Last reply Răspunde Citează 1
      • A Deconectat
        Azzl
        ultima editare de

        UMBRĂRESCU readuce OȚELU ROȘU la VIAȚĂ! Acord istoric UMB + SARRALLE pentru producția de oțel!
        1 Reply Last reply Răspunde Citează 5
        • A Deconectat
          Azzl
          ultima editare de

          @bozstefan31 Poate o sa vina si vremea combinelor canva. Pana atunci sunt ceva pasi de relansare a productiei de echipamente si utilaje agricole in Romania.

          Agritechnica 2023 - 10 producatori romani de echipamente agricole, si-au expus produsele la targ
          Mecanica Ceahlău - utilajele românești, mai ieftine cu 35% decât cele de import
          CEL MAI BUN TRACTOR ROMÂNESC?!
          strikethrough text

          JohnDoeJ Duta CD 2 Replies Last reply Răspunde Citează 3
          • JohnDoeJ Deconectat
            JohnDoe @Azzl
            ultima editare de

            Nu e economic recomandat sa importam totul dar nu e economic viabil sa producem totul local, Nici chiar 'muricanii nu fac asta, poate doar chinezii.
            Dar cu cat asamblam mai mult local, cu atat suntem mai competitivi.

            Culmea optimismului: am o potcoava, imi mai trebuie trei, calul si caruta.

            1 Reply Last reply Răspunde Citează 3
            • Duta CD Deconectat
              Duta C @Azzl
              ultima editare de

              @Azzl IRUM este una din puținele mari succese ale industriașilor români. Bravo lor!

              1 Reply Last reply Răspunde Citează 1
              • A Deconectat
                Azzl
                ultima editare de

                Legat de industria romaneasca si care sunt necesitatile consider articolul ca fiind o lectura interesanta.
                https://m.zf.ro/amp/special/reindustrializarea-romaniei-2025-producem-tara-nevoie-evoluam-catre-22817723

                JohnDoeJ 1 Reply Last reply Răspunde Citează 3
                • JohnDoeJ Deconectat
                  JohnDoe @Azzl
                  ultima editare de

                  @Azzl said:

                  Legat de industria romaneasca si care sunt necesitatile consider articolul ca fiind o lectura interesanta.
                  https://m.zf.ro/amp/special/reindustrializarea-romaniei-2025-producem-tara-nevoie-evoluam-catre-22817723

                  cipurile din buletin şi paşapoartele electronice sunt făcute de noi.
                  Chiar ar fi fost o idee extrem de proasta sa avem certificatele digitale din cartile de identitate produse extern.
                  Ce ar fi interesant de vazut ar fi un studiu cum a reusit Polonia sa ajunga la un PIB estimat de 1200 miliarde in 2026, iar firmele poloneze cum au ajuns sa-si cumpere concurenta din Germania.

                  Culmea optimismului: am o potcoava, imi mai trebuie trei, calul si caruta.

                  JohnDoeJ 1 Reply Last reply Răspunde Citează 2
                  • JohnDoeJ Deconectat
                    JohnDoe @JohnDoe
                    ultima editare de

                    https://businessage.ro/business-age-plus/provocari-guvernamentale-ii-investitiile-industrii-performante/

                    Problema nu este absența completă a facilităților, ci faptul că:

                    Nu avem un instrument fiscal clar, etichetat explicit „Industry 4.0”, așa cum au Italia, Franța sau Polonia.
                    Legătura dintre aceste facilități și parcurile industriale / tehnologice / DIH-uri este vagă; nu există un „pachet” vizibil pentru investitorii care caută, în mod specific, locații pentru producție și tehnologii avansate.
                    Din perspectiva investitorilor, mesajul strategic este ambiguu: România vrea Industrie 4.0, dar nu transmite încă un semnal fiscal și instituțional puternic și predictibil în această direcție.

                    Culmea optimismului: am o potcoava, imi mai trebuie trei, calul si caruta.

                    1 Reply Last reply Răspunde Citează 0
                    • EmericE Deconectat
                      Emeric
                      ultima editare de

                      Alexandru Mihăescu  /  apr. 29

                      Bolojan, întâlnire la Ministerul Transporturilor cu constructorul Dorinel Umbrărescu și miniștrii Transporturilor și Fondurilor Europene pentru a evita pierderea banilor UE destinați autostrăzilor

                      Bolojan, întâlnire la Ministerul Transporturilor cu constructorul Dorinel Umbrărescu și miniștrii Transporturilor și Fondurilor Europene pentru a evita pierderea banilor UE destinați autostrăzilor

                      Premierul Ilie Bolojan s-a întâlnit miercuri la Ministerul Transporturilor cu constructorul Dorinel Umbrărescu și miniștrii Transporturilor - Radu Miruță,

                      1 Reply Last reply Răspunde Citează 1
                      • F Deconectat
                        fulgernc
                        ultima editare de

                        A TREIA LANSARE LA APĂ ÎN 2026
                        1 Reply Last reply Răspunde Citează 3
                        • F Deconectat
                          fulgernc
                          ultima editare de

                          Dacia Mioveni de Sus: Gigantul Auto Românesc văzut din Dronă 4K
                          1 Reply Last reply Răspunde Citează 2
                          • A Deconectat
                            Azzl
                            ultima editare de

                            iun. 2

                            FOTO Investiție germană în România de zeci de milioane euro. ebm-papst a inaugurat o fabrică la Oradea, investiție de 30 de milioane de euro

                            FOTO Investiție germană  în România de zeci de milioane euro. ebm-papst a inaugurat o fabrică la Oradea, investiție de 30 de milioane de euro

                            Grupul german ebm-papst a inaugurat o fabrică nouă în valoare de aproximativ 30 de milioane de euro, în Parcul Industrial II din Oradea, care integrează producția, cercetarea-dezvoltarea, birourile și un centru de servicii.

                            Grupul german ebm-papst a inaugurat o fabrică nouă în valoare de aproximativ 30 de milioane de euro, în Parcul Industrial II din Oradea, care integrează producția, cercetarea-dezvoltarea, birourile și un centru de servicii.

                            1 Reply Last reply Răspunde Citează 1
                            • A Deconectat
                              Azzl
                              ultima editare de

                              ElectroAlfa spune că vânzările în SUA depăşesc bugetul cu 30-35% în T1/2026, iar comenzile din Ucraina ar putea ajunge la dublu faţă de planul iniţial

                              https://m.zf.ro/amp/burse-fonduri-mutuale/bursa-electroalfa-spune-ca-vanzarile-in-sua-depasesc-bugetul-cu-30-23170045

                              Compania a vândut în primele patru luni din 2026 un număr de peste 300 de echipamente SF₆-Free dezvoltate de echipa de R&D Electro-Alfa şi produse la fabricile din Botosani.

                              https://www.bursa.ro/electro-alfa-depaseste-11-2-milioane-lei-din-vanzarea-de-echipamente-sf8326-free-07612950

                              https://electroalfa.ro/

                              1 Reply Last reply Răspunde Citează 2
                              • A Deconectat
                                Azzl
                                ultima editare de

                                Carmen Radu  /  iun. 19

                                Ministrul Dragoș Pîslaru: Am finalizat pozitiv ultima renegociere a PNRR. România păstrează un PNRR de peste 20 de miliarde de euro

                                Ministrul Dragoș Pîslaru: Am finalizat pozitiv ultima renegociere a PNRR. România păstrează un PNRR de peste 20 de miliarde de euro

                                Ministrul interimar al Proiectelor Europene Dragoș Pîslaru a anunțat vineri că România a finalizat pozitiv negocierile tehnice cu Comisia Europeană privind ultima modificare de PNRR, iar în urma acestora țara noastră păstrează un PNRR cu o valoare de peste 20 de miliarde de euro și menține integral...

                                1 Reply Last reply Răspunde Citează 1

                                Hello! It looks like you're interested in this conversation, but you don't have an account yet.

                                Getting fed up of having to scroll through the same posts each visit? When you register for an account, you'll always come back to exactly where you were before, and choose to be notified of new replies (either via email, or push notification). You'll also be able to save bookmarks and upvote posts to show your appreciation to other community members.

                                With your input, this post could be even better 💗

                                Înregistrare Autentificare
                                • First post
                                  Last post