A13 Sibiu-Brașov-Bacău
-
-
-
Autostrada A13 Sibiu - Făgăraș Lot 1 (Makyol) Stadiu Lucrări | Tur Dronă 4K - 14.02.2026
^ la mine apare în limba română
-
@oneLess a spus în A13 Sibiu-Brașov-Bacău:
Autostrada A13 Sibiu - Făgăraș Lot 1 (Makyol) Stadiu Lucrări | Tur Dronă 4K - 14.02.2026
^ la mine apare în limba română
Din miracolele Youtube-ului :)
-
2028 scrie pe acest lot
-
@daniel22_22 Pai a si comunicat Pistol legat de A13 ca o sa fie in 2028 , nu mai stiu unde dar asa vazusem :) , deci e oficial ca probabil e legata de AC si Termen contractual .
Oricum e un drum foarte aglomerat o sa fie bine cu autostrada :)
-
Salutare !
Am o intrebare oare stiti ce firme sunt implicate in constructia A13 Fagaras - Boita ? Am vazut ca pe langa Makyol mai este si Romway. Mai stiti si alte firme care participa la acest proiect in mod activ ?
-
Aici sunt numiti cativa subcontractori, dar sunt pe mediu, arheologie, etc, nu pe activitatea principala: https://www.agendaconstructiilor.ro/stiri/infrastructura/makyol-a-inceput-lucrarile-la-a13-lot-2-avrig-marsa-dj-105g-arapasu-de-jos-dn1
-
-
@vancouver Multumesc tare mult ! m-ar ajuta daca cineva ar stii si cine lucreaza pe activitatea principala cum lucreaza Makyol poate Deme Macarale etc...
-
Salutare!
@vancouver ce putem sa facem ca sa mai ne bage in seama autoritatile pentru partea de tronson din jurul dealului Lempes? Alternativa pe care o aveti voi propusa mai sus este mai buna (I know, I'm biased). Am copilarit pe acolo si sincer chiar pare o abominatie idea cu autostrada prin zona aceea frecventata atat de mult de localnici.
-
-
@deiusx Din pacate e prea tarziu. Autoritatile locale si CNIR impreuna cu proiectantul au batut in cuie traseul, iesind inclusiv Cert. de urbanism pe jud. Brasov:
Acum trebuie sa ne luptam pentru altceva: noduri rutiere in plus, ca sa maximizeze utilitatea locala. In primul rand pe intersectia cu DN10. In lipsa acelui nod, cine vine pe A13 si o sa mearga apoi pe DN10 spre Intorsura, va fi nevoit sa parcurga - total aiurea - localitate Prejmer. Cu un nod la DN10, Prejmer ar primi o centura, practic s-ar elimina traficul de tranzit din localitate.
La fel bucla spre sud poate fi utilizata pentru un drum rapid spre Sacele:

-
-
-
İ.H.A cu
Autostrada A13 Sibiu - Făgăraș Lot 1 (Makyol) Stadiu Lucrări | Tur Dronă 4K: 08.03.2026 -
-
Este interesant tipul de cofraje folosite , este diferit cu ce am vazut la UMB sa zic sau alti constructori este asemanator cu ce a facut Nurol pe A3 .
Au de munca anul asta , spre finalul anului ar trebuii sa vedem asfalt pe loturi .
-
-
Horatiu Cosma (secretar de stat) a raspuns pe pum unor intrebari legate de A13. Asta raspunde si preocuparilor unora de aici cu traseul de la nord de Brasov:
(...) E pe ultima sută de metri proiectarea pe Făgăraș - Brașov. Codlea - Cristian e lipita contractual de restul proiectului Ploiesti - Brașov, blocajul geo de pe proiectul mare a impactat și ciotul, dar se caută soluții de deblocare și eventual separare. Cocoașa de pe Brașov - Bacău nu prea poate fi evitată, am întors-o pe toate fețele, sunt o serie de restricții, zonă de protecție la Carfil, ceva puțuri cu protecție integrală care aduc apa in Brașov, un parc national și altele, iar varianta pe la nord, prin Stupini, scoate din joc zona metropolitană Brașov și trece printr-o arie protejată și un deal sensibil geologic, unde era necesar un tunel lung și scump.
sursa: https://forum.peundemerg.ro/index.php?topic=282.msg516231#msg516231
Hello! It looks like you're interested in this conversation, but you don't have an account yet.
Getting fed up of having to scroll through the same posts each visit? When you register for an account, you'll always come back to exactly where you were before, and choose to be notified of new replies (either via email, or push notification). You'll also be able to save bookmarks and upvote posts to show your appreciation to other community members.
With your input, this post could be even better 💗
Înregistrare Autentificare