Siguranță rutieră, accidente, legislație
-
Iarasi interesant cum Germania cu 13000 km de autostrazi, din care 60% fara limita de viteza, a ajuns sa stea mai bine decat Olanda, care e foarte drastica cu limitele de viteza, adica 100 pe autostrada intre 6:00 si 19:00 (ziua), in rest 120-130. Iar in afara localitatilor pe Dn-uri olandezii au 80, Germania 100 (Romania 90, cu 100 pe E-uri).
-
Legat de banda de urgenta prea ingusta de pe DX12 si de pe DX-uri in pregatire:
Horatiu Cosma pe pum: "Am preluat problema de câteva săptămâni, am făcut un grup tehnic CNAIR - CNIR și în curând venim cu vesti bune. Rezolvăm inclusiv DX-urile in etapa de proiectare (+execuție). "
Sursa: https://forum.peundemerg.ro/index.php?topic=155.msg521387#msg521387O initiativa excelenta. Trebuie neaparat rezolvata problema.
Macar la campie e aiurea sa nu se faca banda de urgenta full, iar la deal si munte ar fi acceptabile si niste alveole la 500m intre ele. Totusi pe poduri as merge de la bun inceput cu banda de urgenta full, inclusiv la munte si deal. O eventuala largire ulterioara nu va fi posibila si daca totusi o masina ramane acolo, oamenii nici macar nu au unde sa se refugieze in spatele parapetelui... nu mai vorbim de consecintele unui impact pe pod.
-
@vancouver În sfârșit. Banda de urgență ar trebui mărită puțin pe viitoarele DX , sau făcute alveole inclusiv pe DEX12.
-
@vancouver În sfârșit. Banda de urgență ar trebui mărită puțin pe viitoarele DX , sau făcute alveole inclusiv pe DEX12.
Ambele.
Pe Focsani- Braila se largeste banda de urgenta si alveolele pe DEx12 sunt critice. -
@JohnDoe E de bine.....de acord cu DEX12 ce ai spus
Hello! It looks like you're interested in this conversation, but you don't have an account yet.
Getting fed up of having to scroll through the same posts each visit? When you register for an account, you'll always come back to exactly where you were before, and choose to be notified of new replies (either via email, or push notification). You'll also be able to save bookmarks and upvote posts to show your appreciation to other community members.
With your input, this post could be even better 💗
Înregistrare Autentificare