Siguranță rutieră, accidente, legislație
-
Iarasi interesant cum Germania cu 13000 km de autostrazi, din care 60% fara limita de viteza, a ajuns sa stea mai bine decat Olanda, care e foarte drastica cu limitele de viteza, adica 100 pe autostrada intre 6:00 si 19:00 (ziua), in rest 120-130. Iar in afara localitatilor pe Dn-uri olandezii au 80, Germania 100 (Romania 90, cu 100 pe E-uri).
-
Legat de banda de urgenta prea ingusta de pe DX12 si de pe DX-uri in pregatire:
Horatiu Cosma pe pum: "Am preluat problema de câteva săptămâni, am făcut un grup tehnic CNAIR - CNIR și în curând venim cu vesti bune. Rezolvăm inclusiv DX-urile in etapa de proiectare (+execuție). "
Sursa: https://forum.peundemerg.ro/index.php?topic=155.msg521387#msg521387O initiativa excelenta. Trebuie neaparat rezolvata problema.
Macar la campie e aiurea sa nu se faca banda de urgenta full, iar la deal si munte ar fi acceptabile si niste alveole la 500m intre ele. Totusi pe poduri as merge de la bun inceput cu banda de urgenta full, inclusiv la munte si deal. O eventuala largire ulterioara nu va fi posibila si daca totusi o masina ramane acolo, oamenii nici macar nu au unde sa se refugieze in spatele parapetelui... nu mai vorbim de consecintele unui impact pe pod.
-
@vancouver În sfârșit. Banda de urgență ar trebui mărită puțin pe viitoarele DX , sau făcute alveole inclusiv pe DEX12.
-
@vancouver În sfârșit. Banda de urgență ar trebui mărită puțin pe viitoarele DX , sau făcute alveole inclusiv pe DEX12.
Ambele.
Pe Focsani- Braila se largeste banda de urgenta si alveolele pe DEx12 sunt critice. -
@JohnDoe E de bine.....de acord cu DEX12 ce ai spus
-
Printre altele de aia Germania a inlocuit mare parte din parapele mediane cu beton, in Austria aproape numai beton exista, Romania doarme in papuci.
In Germania acum 2-3 zile a fost un accident relativ grav cu un camion, care a intrat in parapetele median din beton, dar nu a putut sa-l strapunga, a ramas suspendat acolo. Nimeni nu a murit sau a fost ranit grav, doar traficul blocat cateva ore. Daca era parapet metalic se ducea ghiulea pe contrasens.
Vedem aici cum parapetele metalic nici macar unui turism nu-i rezista si i se mai si infinge omului in masina in loc sa-si faca doar rolul de "glisiera".
Noroc ca este "mai moale", asa cu proclama cei care se opun betonului, si care sustin ca e mai moale impactul cu parapetele din metal.... Mda!
-
@vancouver De foarte acord cu tine. Ăsta este O B L I G A T O R I U următorul pas pe care trebuie să-l facă CNAIR. Domn Pistol dacă ne citiți ( probabil că da), schimbați toate fierătaniile alea de pe autostrazi care mai repede te omoară decât te protejează.
-
nu muta si panourile antiorbire pe partea cealalta? ;P
-
Hai sa punem si aici:
CNAIR îmbunătățește normativele pentru caracteristicile drumurilor expres (DEx)!
Consiliul tehnico-economic (CTE) al CNAIR a stabilit astăzi, în urma unei analize a desfășurării traficului rutier pe Drumurile expres din România, că trebuie aduse o serie de modificări la standardele actuale ale acestor drumuri de mare viteză:- lărgirea platformei existente la drumul expres de la 21,50 m la 23,00 m, pentru asigurarea unei benzi de staționare de urgență de 2,5 m;
- amenajarea unor alveole destinate staționării de urgență a autovehiculelor.
Aceste alveole vor fi amenajate la intervale de minimum 1,5 km și maximum 3 km, în zonele unde sunt asigurate condiții de vizibilitate și vor avea o lungime de 145 m.
Pentru drumurile expres existente (DEx Craiova-Pitești și DEx Tureni-A3) sau pentru cele care sunt aproape de finalizare (DEx Brăila-Galați) modificările vor fi implementate cu ocazia unor viitoare proiecte de modernizare.
Pentru construcția drumurior expres care nu au intrat încă în implementare, modificările se vor face în faza de proiectare (DEx Arad-Oradea, DEx Suceava-Siret, etc).
-
Masura este excelenta. 2,5m este un minim decent. Masinile mici au toate sub 2m latime, doar microbuzele si SUV-urile mari ajungand la latimi de 2,2-2,3 cu tot cu oglinda. Abia un Mercedes Sprinter (adica duba mare) are 2,02 fara oglinzi si ~2,42 cu oglinzile deschise (cele mai late variante). Camioanele au 2,55m maxim latime (fara oglinzi), altfel este gabarit depasit. Capul tractor 2,30-2,40 (fara oglinzi), iar semiremorca 2,48-2,55.
Asa ca la limita 2,50 permite si unui camion lipit de glisiera laterala sa stea in afara partii carosabile, considerand si linia groasa dintre banda 1 si banda de urgenta.
Utile si alveolele, dar trebuie indicatoare ca oprirea acolo este interzisa, cu exceptia defectarii vehiculului.
COMPARATIE CU AUSTROSTRAZILE + cu Germania.
Standardul romanesc de autostrada prevede 26m (din memorie). Cu 23m la DX (in loc de 21,5) inca suntem semnificativ sub A. Standardul german vechi prevedea 26m, cel nou (introdus 2008) prevede 31m (RQ31) pentru autostrazile noi si modernizari complete. Exista si o varianta ingustata RQ28, care ar corespunde oarecum cu DX-urile noastre. La RQ31 banda de urgenta este de 3,00m, la RQ28 de 2,5m, exact cum o sa fie la noi. Diferenta fata de latimea totala de la noi este data de acostamente si zona centrala, mult mai generoase in Germania. De ex. zona mediana este de 4,00m + cate un acostament de 0,75 de fiecare parte, astfel incat intre banda 2 si parapet o sa fie 0,75-1,00m (depinde de pozitia exacta de montaj).
Pentru DX existente o solutie ar fi dotarea lor din 2 in 2 km cu panouri VMS care sa afiseze viteza maxima. Plus camere de supraveghere. Cand se detecteaza masina oprita AUTOMAT se declanseaza alerta si:
- panourile VMS anterioare locului in care este masina oprita arata 60km/h intermitent + X rosu pe banda 1 (sau pe care sta vehiculul, poate fi si pe banda 2 in unele cazuri)
- panourile VMS cu 2 km mai devreme arata 100 km/h si sageanta galbena de retragere de pe banda 1 pe banda 2 (sau invers, dupa caz).
- o masina de politie si un camion CNAIR cu sageti de blocare a benzii 1 (cu chit de baza de depanare) sunt trimise la fata locului.
-
@vancouver absolut necesar ce propui sa fie imprumutat din standardul german.
As vrea sa-l intreb pe GPT care sutn diferentele intre standardul german, cel belgian si cel olandez, am impresia ca cel din BeNeLux e putin mai bun decat cel german, probabil ca diferenta de IQ este in favoarea nemtilor. -
@JohnDoe Am intrebat eu alt IA de standardul german (pe care eu il stiu) si mi-a zis balarii, ca banda de urgenta e 2,5 si sectiunea transversala 26m. Dadea si pe aia de 31m, ca exista, ca e una la 36m ,etc. O balmajeala. Apoi i-am atras atentie ca in sursa pe care chiar el a indicat-o scrie ca standardul actual este 31 si nu 26, 26 e invechit si ca se vede in poza pe care el a pus-o ca latimea benzii de urgenta este 3m. Aaaaa, a dat-o la intors, ca a zis din memorie si nu a verificat... ca da,am dreptate, standardul nou e din 2008 cu RQ31, etc...
Deci asta numai asa ca avertisment legat de ce baliverne scoate IA, care doar are ca scop sa satisfaca clientul, de aceea daca habar n-are, indruga verzi si uscate, numai sa zica ceva, cu un elev smecher la tabla, care nu a invatat, dar ceva ceva mai stie si le potriveste.
Sau daca intrebi pune-l sa mai verifice inca o data informatia, sa se uite atent in internet.
-

-
@vancouver Tot pe Facebook într-un răspuns la un user HC spune că dacă mai stau la minister se ocupă și de problema înlocuirii parapeților de metal cu cei de beton, care spune el că sunt și făcuți în romania. Deci numai avantaje ar fi cu ei!
-
Avem iar 2 accidente pe Express :
Proaspat de Azi : https://www.gds.ro/Local/2026-06-19/accident-rutier-grav-pe-drumul-expres-craiova-pitesti-o-autospeciala-a-drdp-craiova-izbita-in-plin-de-un-autoturism/
Altul acum 3 saptamani : https://www.gds.ro/eveniment/2026-05-28/accident-pe-dex12-intre-slatina-si-craiova-un-tir-s-a-rasturnat-dupa-ce-a-lovit-un-autoturism-stationat/
-
Cu cat traficul se va intensifica, cu atat o sa fie mai multe astfel de evenimente. Inclusiv cu decese. Situatia e grava! Ar trebui de urgenta un proiect de largire a drumului macar pe zonele in care este nevoie doar de lucrari de terasamente (umpluturi, sapaturi), ramanand critice podurile.
In plus trebuie supraveghere video pe tot drumul, panouri de informare VMS si imediat impusa limita de viteza redusa atunci cand apare o stationare.
-
@vancouver Incepute acele alveole pe DX12.....măcar alea să fie făcute si tot e ceva..... toți neicanimeni au luat permisul de conducere.
-
@Duta-C sa stii ca nu numai in Romania li s-au dat permise unor ciumpalaci.
Sa vezi cati camionagii mai ca ies cu tot camionul de pe autostrada, cu ochii beliti in telefon sau tableta.
Si asta pe centura Bruxelles-ului.
Pana acum am fost norocosi, nu s-au rasturnat decat inainte de centura sau dupa ce au iesit de pe ea. -
@JohnDoe Știu.....specia umană a decăzut rău, și continuă să decadă. Din păcate. Nepăsarea,indolența și lipsa conștientizării pericolului sa instalat în sufletele multora. E dezastru.
-
COMUNICAT DE PRESĂ
ASCORO – Asociaţia Construim România
ASCORO salută noul standard al drumurilor expres și cere măsuri imediate pe DeX12 și DeX4
ASCORO – Asociaţia Construim România salută modificarea normativului tehnic pentru drumurile expres, iniţiată de Ministerul Transporturilor şi semnată de secretarul de stat Horaţiu Cosma. Lărgirea platformei de la 21,5 m la 23 m şi introducerea unei benzi de urgenţă de 2,5 m pe fiecare sens corectează un standard care, în forma anterioară, punea în pericol vieţi.
Apreciem în mod deosebit că noile prevederi se aplică nu doar proiectelor viitoare, ci şi celor aflate în faza de proiectare, inclusiv acolo unde contractele au fost deja semnate — o decizie responsabilă, care aşază siguranţa rutieră înaintea economiilor de moment.

De ce contează diferenţa de un metru
Vechiul standard prevedea o bandă de urgenţă de doar 1,5 m. Un autovehicul de mare tonaj are însă o lăţime de până la 2,55 m: oprit forţat pe o bandă de 1,5 m, depăşeşte cu peste un metru limita acesteia şi pătrunde efectiv în prima bandă de circulaţie, devenind obstacol pentru traficul în mers.
Noul standard de 2,5 m, plus banda de încadrare de 0,5 m, oferă 3 m. Astfel, chiar şi un camion de 2,55 m, oprit la circa 20 cm de parapet, rămâne complet degajat faţă de banda 1 (lată de 3,5 m). Diferenţa de un metru nu este cosmetică: ea separă „un vehicul oprit în siguranţă” de „un vehicul care blochează o bandă de mers”.
O problemă sistemică, confirmată de accidente repetate
Modificarea standardului, oricât de binevenită, nu rezolvă situaţia drumurilor expres aflate deja în circulaţie. DeX12 (Craiova – Piteşti) şi DeX4 funcţionează astăzi cu banda de urgenţă subdimensionată, iar pentru ele se prevăd doar alveole de staţionare în cadrul unor viitoare proiecte de modernizare — fără termen şi fără măsuri de protecţie intermediare.
Că este o problemă sistemică, nu un şir de incidente izolate, o confirmă accidentele recente de pe DX12: doar în 2026 în 6 luni au avut loc 3 accidente soldate cu decese. În plus recent, pe 19 iunie 2026, o autospecială DRDP, care circula cu viteză redusă într-un convoi de lucrări de cosire iarbă, a fost izbită din spate. Din fericire în acest caz nu au fost victime, autospeciala DRDP fiind dotată cu atenuator de impact. Totuși viața angajaților DRDP poate fi în pericol chiar și la simple lucrări de întreținere.
Soluţii propuse pentru DeX12 până la lărgirea benzii de urgenţă
- 1. Supraveghere video integrală cu detecţie automată a vehiculelor oprite. La detectarea unui vehicul oprit, sistemul emite imediat o alertă şi trimite un echipaj de poliţie şi o echipă DRDP cu vehicul dotat cu atenuator de impact. Ajunsă la faţa locului, echipa închide complet prima bandă, obligând din timp şoferii să se încadreze pe banda 2.
- 2. Panouri cu mesaje variabile (VMS), la maximum 2 km distanţă (mai des în curbe sau la noduri). La detectarea unui pericol, sistemul limitează viteza la 60 km/h pe sectorul afectat şi afişează „X” roşu pe banda 1, dirijând traficul pe banda 2; pe sectorul anterior, 90 km/h şi săgeată galbenă care anunţă închiderea benzii 1.
- 3. Lucrările de întreţinere (cosit, becuri, reparaţii parapete şi carosabil, marcaje) să se execute numai cu închiderea completă a traficului între două noduri, pe un sens, cu operaţiunile cuplate, astfel încât la o singură închidere să se efectueze simultan mai multe lucrări.
- 4. Campanie de informare privind pericolele specifice DX12. Mesaj central: distanţă sporită faţă de vehiculul din faţă, mai ales în spatele camioanelor care obturează vizibilitatea — minimum trei lungimi de camion (circa 50 m), niciodată mersul „la aspiraţie”. Prin TV, radio şi social media, cu trei recomandări: (a) avertizarea celor din spate cu luminile de avarie la observarea unui vehicul oprit; (b) folosirea aplicaţiilor de navigaţie care semnalează vehiculele oprite, chiar şi pe traseele cunoscute; (c) toţi ocupanţii vehiculului oprit să îl părăsească imediat şi să se adăpostească dincolo de parapet — excepţie pe poduri, unde se deplasează spre înainte, pe sensul de mers, până ies complet de pe pod — înainte de a apela 112.
- 5. Interzicerea depăşirii între camioane în curbele la dreapta, unde distanţa de vizibilitate este redusă şi un vehicul oprit pe banda din dreapta ar fi observat târziu; însoţită de un indicator privind distanţa minimă între autovehiculele de mare tonaj — 70 m.
ASCORO îşi exprimă disponibilitatea de a colabora cu autorităţile competente pentru implementarea acestor măsuri şi pentru creşterea siguranţei pe toate drumurile.
ASCORO – Asociaţia Construim România
20.06.2026
Hello! It looks like you're interested in this conversation, but you don't have an account yet.
Getting fed up of having to scroll through the same posts each visit? When you register for an account, you'll always come back to exactly where you were before, and choose to be notified of new replies (either via email, or push notification). You'll also be able to save bookmarks and upvote posts to show your appreciation to other community members.
With your input, this post could be even better 💗
Înregistrare Autentificare