Forum Construim România
    • Categorii
    • Recente
    • Taguri
    • Populare
    • Utilizatori
    • Grupuri
    • Înregistrare
    • Autentificare

    Siguranță rutieră, accidente, legislație

    Scheduled Pinned Închis Moved AUTOSTRĂZI ȘI DRUMURI
    85 Mesaje 16 Posters 4.5k Vizualizări 1 Watching
    Se încarcă mai multe mesaje
    • Vechi la Noi
    • Noi la Vechi
    • Most Votes
    Răspunde
    • Răspunde ca subiect
    Login pentru a răspunde
    Acest subiect a fost șters. Doar utilizatorii cu privilegii pentru moderarea subiectelor îl poate vedea.
    • vancouverV Deconectat
      vancouver
      ultima editare de

      Iarasi interesant cum Germania cu 13000 km de autostrazi, din care 60% fara limita de viteza, a ajuns sa stea mai bine decat Olanda, care e foarte drastica cu limitele de viteza, adica 100 pe autostrada intre 6:00 si 19:00 (ziua), in rest 120-130. Iar in afara localitatilor pe Dn-uri olandezii au 80, Germania 100 (Romania 90, cu 100 pe E-uri).

      Railway fan. But motorways have to be done first!

      1 Reply Last reply Răspunde Citează 1
      • vancouverV Deconectat
        vancouver
        ultima editare de vancouver

        Legat de banda de urgenta prea ingusta de pe DX12 si de pe DX-uri in pregatire:

        Horatiu Cosma pe pum: "Am preluat problema de câteva săptămâni, am făcut un grup tehnic CNAIR - CNIR și în curând venim cu vesti bune. Rezolvăm inclusiv DX-urile in etapa de proiectare (+execuție). "
        Sursa: https://forum.peundemerg.ro/index.php?topic=155.msg521387#msg521387

        O initiativa excelenta. Trebuie neaparat rezolvata problema.

        Macar la campie e aiurea sa nu se faca banda de urgenta full, iar la deal si munte ar fi acceptabile si niste alveole la 500m intre ele. Totusi pe poduri as merge de la bun inceput cu banda de urgenta full, inclusiv la munte si deal. O eventuala largire ulterioara nu va fi posibila si daca totusi o masina ramane acolo, oamenii nici macar nu au unde sa se refugieze in spatele parapetelui... nu mai vorbim de consecintele unui impact pe pod.

        Railway fan. But motorways have to be done first!

        Duta CD 1 Reply Last reply Răspunde Citează 2
        • Duta CD Deconectat
          Duta C @vancouver
          ultima editare de

          @vancouver În sfârșit. Banda de urgență ar trebui mărită puțin pe viitoarele DX , sau făcute alveole inclusiv pe DEX12.

          JohnDoeJ 1 Reply Last reply Răspunde Citează 1
          • JohnDoeJ Deconectat
            JohnDoe @Duta C
            ultima editare de

            @Duta-C said:

            @vancouver În sfârșit. Banda de urgență ar trebui mărită puțin pe viitoarele DX , sau făcute alveole inclusiv pe DEX12.

            Ambele.
            Pe Focsani- Braila se largeste banda de urgenta si alveolele pe DEx12 sunt critice.

            Culmea optimismului: am o potcoava, imi mai trebuie trei, calul si caruta.

            Duta CD 1 Reply Last reply Răspunde Citează 1
            • Duta CD Deconectat
              Duta C @JohnDoe
              ultima editare de

              @JohnDoe E de bine.....de acord cu DEX12 ce ai spus

              1 Reply Last reply Răspunde Citează 1

              Hello! It looks like you're interested in this conversation, but you don't have an account yet.

              Getting fed up of having to scroll through the same posts each visit? When you register for an account, you'll always come back to exactly where you were before, and choose to be notified of new replies (either via email, or push notification). You'll also be able to save bookmarks and upvote posts to show your appreciation to other community members.

              With your input, this post could be even better 💗

              Înregistrare Autentificare
              • First post
                Last post